Jak wybrać pracownię architektoniczną?
Duża ilość projektów na rynku może przyprawiać nowych inwestorów o zawrót głowy. Co jest czynnikiem, który powinien być decydujący przy wyborze odpowiedniej pracowni architektonicznej? Duży wybór w oferowanych projektach, cena, szybie odpowiedzi od architekta na zadane przez zainteresowanych pytania, a może doświadczenie architektów, wielkość biura czy opinie klientów? Przeanalizujmy razem te czynniki.
Pracownia architektoniczna a Twój projekt domu
Każdy projektant, tak jak artysta, ma swój własny i niepowtarzalny styl, w jakim tworzy. To dlatego warto przejrzeć portfolia kilku architektów i zdecydować, jakie budynki najbardziej przypadają Ci do gustu. Każdy architekt będzie starał się jak najlepiej odzwierciedlić Twoją wizję budynku. Jeśli jednak ktoś specjalizuje się w projektowaniu domów nowoczesnych, a Tobie marzy się tradycyjny, warto wziąć pod uwagę, że wynikiem waszej współpracy może być jedynie niezadowolenie i frustracja. Każda pracownia obraca się w pewnej estetyce. Jedni skupiają się na domach nowoczesnych, inni mają duży wachlarz domów zaprojektowanych w stylu dworkowym. Dlatego tak duży wpływ na wybór odpowiedniej pracowni ma wizja Twojego przyszłego domu. Przed pierwszą rozmową z architektem dobrze jest stworzyć listę rzeczy, które muszą znajdować się w przyszłym domu. Salon z jadalnią czy dwa osobne pomieszczenia, potrzebujesz gabinetu do pracy czy będzie to zbędne pomieszczenie, jak duże sypialnie sobie wyobrażasz? Między innymi o takich rzeczach będziesz rozmawiać z architektem, dlatego dokładne spisanie swoich preferencji ułatwi komunikację między wami.
Jaka pracownia architektoniczna jest najlepsza?
Każda pracownia architektoniczna posiada pewne cechy, które pozwalają określić czy warto nawiązać z nią współpracę, czy nie. Kluczowa jest znajomość prawa budowlanego, które często się zmienia, dlatego architekci muszą być z nim na bieżąco. Architekt odwołując się do niego musi zaplanować koncepcję, opracować projekt lub zaadaptować gotowy dla potrzeb użytkownika, przygotować dokumentację projektową i nadzorować roboty budowlane. Dlatego warto wybierać biuro, które jest blisko okolicy, w której budowany jest dom, np. w tym samym województwie, a nie z drugiego końca Polski. Takie rozwiązanie ułatwia komunikację, a powstające w trakcie budowy problemy można rozwiązać znacznie szybciej. Dodatkowo każdy obszar ma specyficzne uwarunkowania w zakresie budowy domu w zależności od ukształtowania terenu czy tradycji. Lokalni architekci najlepiej znają zasady dotyczące domów, jakie mogą tam powstać. Nie warto oszczędzać na etapie wyboru projektu, tylko zainwestować w odpowiednią jakość usługi. Należy zwrócić uwagę, aby cena jaką zaproponuje architekt miała gwarancję niezmienności, to znaczy aby była na takim samym poziomie przez cały czas współpracy, bez względu na wprowadzanie dodatkowych poprawek. Zazwyczaj jest ona podawana na metr kwadratowy, a uśredniona wynosi około 60 zł. Ułatwieniem będzie określenie jaki budżet inwestor przewiduje na budowę domu. Dzięki temu architekci będą wiedzieli jakie materiały wykorzystać i na jakie wyposażenie wnętrz się zdecydować. Opinie klientów mogą służyć jako dobry drogowskaz na drodze w wyborze pracowni. Najlepiej sięgać po nie w gronie znajomych, lub na grupach na forach internetowych. Warto dopytać o przejrzystość umowy i dotrzymywanie terminów skompletowania dokumentacji architektoniczno-budowlanej.
Pracownia architektoniczna powinna mieć dobrze wykwalifikowaną kadrę architektów, być uczciwa dla swoich klientów i starać się stworzyć dla nich jak najlepszy projekt. Warto kierować się opiniami innych klientów na temat pracowni i sprawdzić projekty, w jakich się specjalizuje.
Super jest ten artykuł, bardzo pomocny.