Budowa i remont

Jak zbudować dom z drewna krok po kroku

Zalety domu z drewna

Budowanie domu z tradycyjnego, z muru, a domu z drewna znacznie się od siebie różni. Głównym atutem domu drewnianego jest czas – gotowy dom może powstać nawet w trzy miesiące.

Zdrowy dom

Drewno jest zdrowe i naturalne – w drewnianych domach panuje inny niż z murowanych mikroklimat, sprzyjający zdrowiu. Dom w zimie znacznie szybciej się nagrzewa i utrzymuje ciepło, a w lecie jest chłodny. Dzięki temu znacznie oszczędza znacznie więcej energii, zmniejszając koszty utrzymania domu.

Czas

Drewniany dom jest prosty w budowie. Możesz zrealizować zarówno swój wymarzony projekt, we współpracy z architektami i projektantami wnętrz lub kupić gotowy – to już twoja osobista decyzja.

Rodzaje domów drewnianych

Zabezpieczenie wykopów

Zanim rozpoczniesz pierwszy etap budowy, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób dom ma zostać postawiony: z bali, z budowy szkieletowej czy ryglowy. Pierwszym krokiem w budowie domu będzie, wykonanie wykopów oraz wylanie fundamentów. Wykonanie ich odpowiada za całą nośność budynku, więc lepiej powierzyć to specjalistom. Na zabezpieczone stalowymi zbrojeniami wykopy zostają wypełnione warstwą żwiru oraz betonu po to, aby na nich powstały ławy fundamentowe. Te z kolei po wyschnięciu zabezpiecza się papą izolacyjną, chroniącą przed wilgocią. Ściany fundamentowe są ocieplane styropianem i folią kubełkową.

Na gotowych fundamentach układa się stalowy wieniec oraz stalową siatkę, która jest zalewana betonem. Gdy wyschnie – wszystko jest gotowe. Na tak przygotowanych fundamentach stanie dom.

Drewniany dom szkieletowy

Najszybsza jest metoda budowy domu o konstrukcji szkieletowej: dom powstaje z gotowych elementów, więc ustawianie konkretnych modułów trwa około dwóch tygodni. Po ustawieniu ścian następuje budowa dachu. Po skończeniu dachu przychodzi kolej na wnętrza. Aby dom był energooszczędny i ciepły, po postawieniu ścianek działowych ociepla się ściany wełną mineralną. W międzyczasie tworzy się instalacje grzewcze i elektryczne. Pora na położenie popularnego ogrzewania podłogowego.

Pod drewniane ściany stosuje się również folię aluminiową, paroizolacyjną, która minimalizuje straty ciepła. Po tym wystarczy stworzyć elewację, aby dom stanął w stanie deweloperskim.

Jeden komentarz do “Jak zbudować dom z drewna krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.