Budowa i remontWnętrza

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Oświetlenie w kuchni odgrywa szczególną rolę. Odpowiedni jego dobór uatrakcyjni kuchenną przestrzeń, wyeksponuje jej meble, nada wyjątkowego charakteru, a co najważniejsze, uczyni kuchnię bardziej praktyczną.

Rodzaje oświetlenia kuchennego

Światło w kuchni pełni niezwykle istotną rolę. Wybierając idealne oświetlenie kuchenne, warto wziąć pod uwagę jego przeznaczenie i to, w jakiej części wnętrza będzie umieszczone. Kuchenna iluminacja powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nowoczesna kuchnia wymaga jej kilku odsłon, by w pełni zadowolić swoich użytkowników. Wyróżniamy trzy podstawowe kategorie oświetlenia. Należy o nich pamiętać, zabierając się do aranżacji swojej gastronomicznej przestrzeni.

Oświetlenie centralne

W każdej kuchni potrzebne jest oświetlenie ogólne, które równomiernie rozjaśni pomieszczenie. Używane jest ono najczęściej przy wchodzeniu do kuchni. Zazwyczaj jest to lampa umieszczona w centralnym punkcie sufitu, która pozwala na uzyskanie równomiernej dystrybucji światła. Oświetlenie ogólne jest bardzo ważne, jednak niewystarczające. W wielu zakamarkach powstają cienie, które utrudnić mogą kuchenne obowiązki. Dlatego też nie należy zapominać o zorganizowaniu dodatkowych źródeł światła.

Oświetlenie zadaniowe

Kuchnię podzielić można na konkretne strefy. Każda z nich spełnia określoną funkcję, a tym samym wymaga nieco innego światła. Kuchenka czy blat kuchenny są miejscami służącymi przede wszystkim do przyrządzania potraw. Oświetlenie przy blacie jest bardzo ważne. Liczy się wówczas kucharski kunszt i precyzja, a nieocenioną pomocą w tej kwestii będzie właśnie prawidłowe oświetlenie. Zwłaszcza, że większość wspominanych przestrzeni znajduje się przy ścianie pod wiszącymi szafkami. A przecież trudno wyobrazić sobie odmierzanie odpowiednich proporcji składników czy krojenia warzyw na sałatkę w półmroku. W takich sytuacjach oświetlenie zadaniowe będzie niezastąpione. Tuż pod górnymi szafkami bardzo dobrze sprawdzą się LED-owe taśmy, z kolei we wnętrzach szafek warto zastosować oświetlenie punktowe.

Oświetlenie dekoracyjne

Typ oświetlenia dekoracyjnego jest dodatkowym rodzajem światła w kuchni i wpływa na całościowy klimat wnętrza. Efekt upiększenia, uzyskać można poprzez podświetlenie szafek, umieszczenie dekoracji na ścianach, czy montaż designerskiej lampy sufitowej. Jest wiele sklepów posiadających w swej ofercie ciekawe opcje dekoracyjnego oświetlenia. Jednym z nich jest sklep https://iluve.com/ proponujący wysokiej jakości produkty. Światło ozdobne pozwala stworzyć w każdym wnętrzu intymną, przytulną atmosferę, co dla wielu kuchennych moli jest niezwykle ważną kwestią.

Wybór barwy światła

Natężenie światła nie jest bez znaczenia, a wybór pasującej do wnętrza barwy jest nader ważny. Przygotowanie posiłków powinno odbywać się w możliwie naturalnym odcieniu. Świetlówki, Led-y czy halogeny sprawdzą się tutaj bardzo dobrze. Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na parametr temperatury barwowej światła, której jednostką jest Kelwin. 3000 kelwinów oznacza ciepłą barwę, natomiast 5000 kelwinów zimną. Chłodniejsza barwa światła sprawia, że przyrządzane posiłki wyglądają mniej smacznie. Dlatego już projektując kuchnie, pamięć o jej oświetleniu będzie uzasadniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.