Budowa i remont

Jakie materiały izolacyjne stosujemy w budownictwie?

Jeśli chcemy cieszyć się ciepłym i suchym domem niezależnie od panującej za oknem pogody, to już na etapie budowy będziemy musieli wybrać dobrej jakości materiały izolacyjne. Wówczas kluczowe będzie dokładne ocieplenie wszystkich przegród zewnętrznych takich jak ściany, podłogi i dach. A jakie materiały izolacyjne stosuje się w budownictwie i co warto o nich wiedzieć?

Styropian

Styropian to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych stosowany powszechnie w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym. Materiał ten jest spienionym polistyrenem i w zależności od potrzeb można go zamówić jako:

  • płyty frezowane lub niefrezowane
  • granulat
  • taśmy
  • płyty ryflowane o różnej grubości i kształcie

Izolacje wykonane ze styropianu dobrze zabezpieczą dom przed hałasem z zewnątrz, utratą ciepła, chłodem i wilgocią. Ponadto nowoczesne budownictwo wciąż korzysta z tego uniwersalnego materiału na przykład przy ocieplaniu elewacji starych budynków, ścian i stropów. Warto podkreślić również, że styropian nie chłonie wilgoci oraz nie zawiera toksycznych substancji, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla mieszkańców, a dodatkowo nie sprzyja także rozwojowi pleśni, bakterii czy grzybów.

Wełna mineralna

Izolacje budynków mogą być również wykonane z naturalnych materiałów takich jak wełna mineralna. Wełna mineralna jest wytwarzana z dolomitu, bazaltu lub wapienia, a innym rodzajem tego produktu jest wełna szklana, która powstaje w wyniku obróbki stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo bez wełny mineralnej, ponieważ materiał ten jest z powodzeniem stosowany do izolacji ścian, poddaszy, posadzek, a nawet kominków czy rur. Chcąc ocieplić dom wełną mineralną, można zamówić ją w postaci mat, płyt lub granulatu. Wełnę mineralną w formie granulatu można wygodnie stosować także w trudno dostępnych miejscach lub w miejscach o nieregularnym kształcie.

Pianka poliuretanowa

Kolejnym materiałem izolacyjnym, który zawojował nowoczesne budownictwo, jest pianka poliuretanowa. Materiał ten można stosować w formie tradycyjnej twardej płyty lub w formie materiału natryskowego, który nanosi się bezpośrednio na wybraną powierzchnię. Izolacje wykonane z użyciem pianki poliuretanowej stanowią świetną i niezwykle wygodną alternatywę dla pozostałych materiałów izolacyjnych. Dom ocieplony pianką poliuretanową będzie właściwie zabezpieczony przed chłodem, wilgocią, grzybem i pleśnią, ponieważ pianka dobrze przylega do powierzchni i idealnie dopasowuje się do płaszczyzny budynku, a także bez problemu wnika w bardzo drobne szczeliny. Obecnie piankę poliuretanową wykorzystuje się do ocieplenia takich elementów jak:

  • fundamenty
  • dachy
  • poddasza
  • ściany
  • rury
  • rurociągi lub zbiorniki

Dzięki swoim unikalnym właściwościom piankę poliuretanową można stosować zarówno na skalę przemysłową, jak i do indywidualnego użytku w budynkach wielorodzinnych i domach jednorodzinnych. Dużym atutem pianki jest także szybkość jej działania i łatwość aplikowania, dzięki czemu można znacznie usprawnić i przyspieszyć prace budowlane.

Wśród popularnych materiałów izolacyjnych warto wyróżnić jeszcze włókna celulozy oraz polistyren ekstrudowany. To jaki materiał zostanie ostatecznie wybrany do wykonania izolacji, będzie uzależnione od wielu czynników, w tym przede wszystkim ceny surowca oraz jego właściwości izolacyjnych. Ważne, by zamawiać sprawdzone materiały od renomowanych producentów oraz, by montować je z zachowaniem najwyższych standardów tak, aby, jak najdłużej dobrze spełniały swoją funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.