Budowa i remont

Lekkie ściany działowe czy tradycyjne ściany murowane – na co najlepiej się zdecydować?

Jednym z wielu sposobów na dokonanie zmian w domu lub mieszkaniu jest postawienie ściany działowej dzielącej pomieszczenia. Popularnym materiałem do ich budowy są płyty gipsowo-kartonowe (system suchej zabudowy) oraz cegły (tradycyjne ściany murowane). Poniżej przedstawiamy ich wady oraz zalety.

Montaż ścian działowych – dostępne metody

Montaż ścian działowych może odbywać się na różne sposoby. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie lekkie ściany działowe wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Wpływa na to przed wszystkim duża różnorodność wspomnianych płyt na rynku (dostępne są płyty o różnych właściwościach) oraz szybkość budowy.

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych czy tradycyjne ściany murowane?

Praktycznie cały montaż ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych odbywa się na sucho. Jest to jedna z ich głównych zalet. Ponadto postawienie tego typu ściany działowej nie wymaga dużo czasu, jednak jak przy każdym projekcie budowlanym niezbędne jest doświadczenie.

Tradycyjne ściany murowane charakteryzują się zaś większą grubością niż lekkie ściany działowe. Ich montaż wiąże się również z pracochłonnym oraz kosztownym tynkowaniem. Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych pozwalają na szybkie uzyskanie gładkiej powierzchni, która od razu gotowa jest do przeprowadzania dalszych prac wykończeniowych (takich, jak malowanie lub tapetowanie).

W płytach gipsowo-kartonowych znajdują się także mikropory, które mają wpływ na regulację wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki utrzymywaniu wilgotności powietrza na stałym poziomie w pomieszczeniach tych panuje zdrowy oraz przyjazny człowiekowi mikroklimat. Warto również zaznaczyć, że montaż ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami.

Jeden komentarz do “Lekkie ściany działowe czy tradycyjne ściany murowane – na co najlepiej się zdecydować?

  • Właśnie przez to, że płyty gipsowo-kartonowe mają mikropory zdecydowałem się na nie. Jestem bardzo zadowolony 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.