Budowa i remont

Jak pomalować aluminium z wykorzystaniem farby?

Artykuł sponsorowany.

Malowanie aluminium jest bardzo popularną praktyką. Zwykle ma ona na celu zwiększyć odporność tego metalu na działanie wielu czynników, ale nie tylko. Przed rozpoczęciem malowania powierzchni konieczne jest jednak jej odpowiednie przygotowanie. Co trzeba zrobić, by pokryć aluminium farbą?

Jak pomalować aluminium?

Malowanie aluminium wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni i wybrania właściwej farby. Jest to jednak bardzo prosta czynność, którą można zrealizować bez pomocy fachowców. Najważniejsze jest pozbycie się pozostałości starej farby oraz odtłuszczenie aluminium przed pokryciem go nową warstwą.

Jaka farba do aluminium sprawdzi się najlepiej? Dobrym wyborem jest postawienie na specjalistyczne preparaty stworzone z myślą o metalu. Utrzymują się one dobrze na takim podłożu, a czasem nie wymagają również zastosowania gruntu. Warto zadbać o to, by farba do aluminium zapewniała trwałość koloru i była odporna na działanie różnych czynników. Na rynku znaleźć można wiele produktów, które łączą różne funkcje – farby, podkładu oraz emalii.

Malowanie aluminium krok po kroku

Przed rozpoczęciem działań należy przyjrzeć się powierzchni aluminium i usunąć wszelkie zabrudzenia oraz pozostałości farby nałożonej wiele lat temu. Czasem w celu pozbycia się takich fragmentów konieczne jest skorzystanie z myjki ciśnieniowej, a w trudniejszych przypadkach – szlifierki lub papieru ściernego. Dopiero po takim przygotowaniu powierzchni można przejść do mycia oraz odtłuszczania.

Powierzchnia aluminium powinna być starannie umyta za pomocą specjalnych preparatów. Wysuszony materiał można następnie zostać pokryty preparatem. Farba do malowania aluminium będzie utrzymywać się najlepiej na powierzchni całkowicie czystej, lekko porowatej i odtłuszczonej.

Czasem konieczne jest również pokrycie aluminium specjalnym podkładem, ale wszystko zależy od wybranej farby. Warto więc sprawdzić, czy dany produkt nie pełni kilku funkcji. Niektóre preparaty wymagają bowiem zastosowania dodatkowego lakieru.

Malowanie.

Czym kierować się, wybierając farbę do aluminium?

Skoro wiesz już, jak pomalować aluminium, warto zastanowić się nad wyborem farby. Najwygodniejsze są, oczywiście, produkty 2w1 lub 3w1. Pozwalają one na pominięcie kroków związanych z lakierowaniem czy gruntowaniem. Jeśli konstrukcja aluminiowa ma być wykorzystywana w trudnych warunkach, czynnik ten również powinien wpłynąć na wybór odpowiedniej farby.

Wiele osób zastanawia się, jaką farbą pomalować aluminium użytkowane w konkretnych warunkach. W przypadku konstrukcji wykorzystywanych na zewnątrz warto postawić na preparaty odporne na działanie wody, a często również promieni UV czy skrajnych temperatur. W sytuacji, gdy przedmiot z aluminium jest stosowany jedynie wewnątrz obiektu, w którym panują standardowe warunki, sprawdzą się również klasyczne farby – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź.

Obecnie wybór preparatów do malowania jest naprawdę duży. Popularnością cieszy się np. farba do aluminium czarna lub biała. Na rynku znaleźć można również warianty dopasowane odcieniem do okiennic czy elewacji, co spisuje się doskonale w przypadku konstrukcji aluminiowych znajdujących się w ogrodzie.

Jeden komentarz do “Jak pomalować aluminium z wykorzystaniem farby?

  • Musze przyznać, że to bardzo ciekawy artykuł z informacjami. Nigdy nie wiedziałam jak to zrobić haha 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.