Na co zwrócić uwagę kupując rolety zewnętrzne?
Macie Państwo przed sobą zakup tj. rolety zewnętrzne. Poniżej znajdą Państwo informacje, jakie zabezpieczenie okien wyróżniamy, dla kogo sprawdzą się rolety okienne zewnętrzne oraz czym różnią się od siebie rolety zewnętrzne natynkowe a podtynkowe?
Rolety zewnętrzne – jakie rodzaje wyróżniamy
Rolety mogą być zarządzane na dwa sposoby. Jednym z nich jest sterowanie dzięki ręcznemu zwijaczowi. To rzadszy wybór. Druga opcja to sterowanie zdalne dzięki napędom. Dzięki tej automatyce osłony zewnętrzne są niesamowicie skuteczne. To wygodne rozwiązanie, ponieważ roleta okienna zewnętrzna może być również aktywowana zdalnie.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów rolet:
- rolety solarne,
- rolety z moskitierą,
- rolety podtynkowe,
- rolety podtynkowe z moskitierą.
Paleta kolorów rolet zewnętrznych jest bardzo bogata. Można ją dobrać do elewacji budynku. Najważniejsze jest jednak to, że rolety antywłamaniowe można stworzyć na wymiar w zależności od swoich preferencji i indywidualnych potrzeb. Wśród rolet wyróżnić można np. RoletyAlu, producent rolet z Bobrownik. Cechują się one podwyższoną odpornością.
Jakie funkcje mają rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne?
Podstawowa funkcja, jaką spełniają rolety zewnętrzne to ochrona wnętrza przed słońcem. Cała skuteczność jest spowodowana właśnie umiejscowieniem, jakim są żaluzje fasadowe. Osłona, która znajduje się na zewnątrz to bariera przed promieniami słonecznymi. W przypadku rolet wewnętrznych, które montuje się od strony pomieszczenia, nagrzewają się przez oddziaływanie promieni słonecznych. Ciepło oddawane jest do otoczenia, a temperatura we wnętrzu się podnosi.
Wysoka skuteczność rolet zewnętrznych wynika ze sposobu montażu. Pancerz rolety umieszczony jest po zewnętrznej stronie okna i jest to realna bariera. Nie stykają się one bezpośrednio z szybą, dzięki czemu temperatura w środku budynku jest odczuwalnie niższa niż na zewnątrz. Dodatkowo dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych, chroni się budynek przed utratą ciepła. Skutkiem tego jest minimalizacja utraty energii przez budynek oraz wymierne oszczędności dla mieszkańców.
Roleta zewnętrzna sprawdzi się w domach osób, które chcą chronić swoją prywatność. Dodatkowo w przypadku budynków użyteczności publicznej, ale nie tylko dochodzi do poprawy bezpieczeństwa. W przypadku okien z roletami zewnętrznymi pomieszczenie jest lepiej zabezpieczone przed włamaniem, utrudnia bowiem złodziejowi wejście do budynku. Zamknięta roleta to duże zabezpieczenie. Istotna funkcja, ale i zaleta to redukcja hałasu. W przypadki nowoczesnych rolet zewnętrznych pomaga się utrzymywać korzystny bilans energii i kosztów w trakcie chłodnych miesięcy.
Rolety najczęściej montuje się w domach jednorodzinnych. Plan rolet warto zamieścić już w projekcie budynku.
Rolety zewnętrzne natynkowe vs rolety podtynkowe
Rolety natynkowe, a podtynkowe różnią się ze względu na to jak wygląda ich montaż. Skrzynkę rolety podtynkowej montuje się od zewnętrznej strony okna pod powierzchnią elewacji. Dzięki temu jest praktycznie niewidoczna. Czoło skrzynki rolety podtynkowej można pokryć wybranym materiałem wykończeniowym np. tynk lub klinkier. Co sprawia, że skrzynka rolety wkomponowuje się w elewację budynku i stanowi integralną jej część.
Dostęp do skrzynki rolety, gdy potrzebne jest jej serwisowanie lub konserwacja możliwy jest bez zakłócania prywatności domowników, wszystko dzięki temu, że klapa rewizyjna rolety znajduje się od strony elewacji, na zewnątrz budynku.
Co Państwa zdaniem jest szczególnie ważne podczas montażu rolet?
Materiał zewnętrzny.