Ogród

Nowoczesne palenisko ogrodowe: najpopularniejsze materiały

Palenisko ogrodowe można zrobić samemu – weź jednak pod uwagę fakt, że wymaga to od ciebie nie tylko sporego nakładu pracy, ale jest też związane ze zniszczeniem trawnika. Dlatego wybierz gotowe ognisko, grill i źródło światła w jednym. Wyjaśniamy, z czego może być stworzone nowoczesne palenisko ogrodowe, które będzie zarówno zdobić, jak i przyda się w czasie garden party czy chłodnych wieczorów.

Palenisko ogrodowe z betonu, kamienia naturalnego i sztucznego

Jeżeli jesteś wielbicielem nowoczesnych trendów aranżacyjnych, palenisko z betonu na pewno trafi w twój gust. Takie konstrukcje są trwałe, stabilne, ale też minimalistycznie, niezwykle estetycznie wykończone.

Jednak ich wadą jest cena – problem ten dotyczy także palenisk z kamienia naturalnego. Ponadto zarówno model kamienny, jak i betonowy będzie bardzo ciężki. Nie ma mowy o tym, abyś mógł samodzielnie je przenosić.

Alternatywą jest nowoczesne palenisko ogrodowe z kamienia sztucznego. Wyróżnia je:

 • minimalistyczne, modne wzornictwo – taki model sprawdzi się ogrodach zaaranżowanych w różnym stylu; może być zarówno ozdobą przestrzeni, jak i nie rzucać się w oczy,
 • atrakcyjna cena – kosztuje ono znacznie mniej niż takie wykonane z kamienia naturalnego i betonu,
 • trwałość, stabilność, bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Stylowe palenisko ze stali

Takie modele mają wielu zwolenników. Pasują one do wszystkich ogrodów, wyróżnia je uniwersalny, ale estetyczny design. Ponadto są one:

 • praktycznie wykończone – wiele modeli ma funkcjonalne rączki, które pomagają w ich unoszeniu i przenoszeniu;
 • lekkie,
 • wytrzymałe i stworzone z myślą o długiej eksploatacji,
 • stabilne – są to misy umieszczone na solidnym stelażu,
 • łatwe w utrzymaniu w czystości,
 • wszechstronne – na palenisku ze stali możesz umieścić ruszt.

Palenisko ogrodowe żeliwne czy stalowe – które z nich wybrać?

Alternatywą dla modeli ze stali są paleniska żeliwne wykonane ze stopu żelaza z węglem. Są masywne, ciężkie, a zarazem bardzo stabilne. Mają też swój unikalny urok i walory dekoracyjne. Palenisko ogrodowe żeliwne:

 • ma uniwersalne zastosowanie – można rozpalać w nim ogień na tarasie czy w dowolnym innym zakątku ogrodu przeznaczonym do spotkań towarzyskich,
 • może być wykorzystane do pieczenia kiełbasek na patyku lub na ruszcie tak jak model z żelaza.

Nowoczesne palenisko – ze stali, żeliwa czy z kamienia sztucznego – urozmaici twój ogród. Rozpalone w nim płomienie będą ogrzewały cię w chłodne dni, a po zmroku stanowiły źródło światła. Ponadto jest ono alternatywą dla ogniska, grilla oraz niebanalną ogrodową dekoracją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.