Budowa i remont

Świetliki dachowe – rodzaje, zalety, zastosowanie

Naturalne światło słoneczne jest nam niezbędne do życia nie tylko ze względów czysto praktycznych, ale również zdrowotnych. Brak światła słonecznego negatywnie wpływa na nasz nastrój, pogarsza kondycję skóry, wpływa negatywnie na zdrowie i wiele innych. Całkowite zastępowanie światła słonecznego sztucznym nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego aby uzupełnić braki w oświetleniu stosuje się tzw. świetliki dachowe. Czym dokładnie są tego typu rozwiązania i gdzie znajdują zastosowanie?

Rodzaje świetlików dachowych

Świetliki dachowe są przeszkleniami, które montowane są na dachach, np w dużych halach magazynowych czy fabrykach. Mogą być wykonywane z różnych materiałów, np. szkła bądź tworzyw sztucznych, oraz przybierać różnego rodzaju formy, np. płaskie tafle, wypukłe bądź okrągłe kopuły lub też podłużne, łukowe przeszklenia. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów świetlików dachowych, które dopasowuje się w zależności od rodzaju wnętrza, które mają doświetlać. Wyróżnić można jednak dwa podstawowe rodzaje świetlików dachowych:

  • świetliki kopułkowe – charakteryzują się dużą szczelnością, mogą być otwierane lub stałe; występują w kształtach piramidalnych bądź sferycznych; do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne, takie jak akryl bądź poliwęglan;
  • świetliki łukowe – stosowane są do doświetlania dużych obiektów; mają kształt podłużnych prostokątów; charakteryzują się wysoką szczelnością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, świetnie przepuszczają duże ilości światła.

Największe zalety świetlików

Liczne zalety świetlików dachowych sprawiają, że są one bardzo chętnie używane w wielu budynkach użyteczności publicznej. Takie rozwiązanie zapewnia duże ilości dodatkowego, naturalnego światła, co może być dużą oszczędnością podczas używania światła elektrycznego. Inne, ważne zalety świetlików dachowych to m.in.:

  • wysoka trwałość – świetliki są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne, głównie dzięki zastosowaniu wzmocnionego szkła i wysokiej jakości tworzyw sztucznych;
  • poprawa warunków pracy – długotrwałe przebywanie w sztucznym świetle wpływa negatywnie na zdrowie i ogólne samopoczucie, szczególnie długotrwała praca przy szkodliwych świetlówkach, dlatego świetliki, które dostarczają dużo naturalnego światła słonecznego, znacząco poprawiają komfort i wydajność pracy;
  • prosty montaż i konserwacja – montaż świetlików nie jest trudnym zadaniem, a ich konserwacja wymaga jedynie regularnego czyszczenia, dlatego inwestycja w tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystna.

Poza zaletami czysto praktycznymi, świetliki dachowe wpływają pozytywnie także na walory estetyczne i wizualne doświetlanych pomieszczeń. Wpadające przez nie światło jest miękkie i świetnie rozproszone, przez co bardzo dobrze wydobywa kształty i kolory rzeczy, które znajdują się w pomieszczeniu. Ponadto światło słoneczne zmienia się w ciągu dnia, co także jest dużym walorem estetycznym.

Gdzie znajdują zastosowanie?

Świetliki dachowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie dostęp do światła naturalnego jest utrudniony. Świetnie sprawdzają się zatem w dużych budynkach użyteczności publicznej, np. hipermarketach. Często stosowane są również w halach produkcyjnych lub sportowych, budynkach magazynowych, logistycznych itp. Tego typu świetliki to jedne z najbardziej praktycznych rozwiązań i przede wszystkim prostych, które niewielkim nakładem pracy przynoszą wymierne korzyści. Choć stosowane są jedynie jako uzupełnienie źródła światła, to mimo wszystko pozytywnie wpływają np. na redukcję kosztów związanych z doświetlaniem dużych budynków, oraz poprawiają walory ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.