Ogród

Jakie drzewka ogrodowe sprawdzą się najlepiej w małym ogrodzie? Wszystko co musicie wiedzieć o ich uprawie

Mały ogród może być pełny pięknych roślin. Mogą znaleźć się w nim klon, porzeczka, aronia, a także iglaki. Jak to możliwe. Wystarczy postawić na drzewka ogrodowe, a także krzewy szczepione na pniu. Takie odmiany świetnie sprawdzają się do małych ogrodów.

Co warto wiedzieć na temat roślin szczepionych na pniu?

Warto zacząć od tego, czym są właściwie rośliny szczepione na pniu i jak się je uzyskuje. Otóż drzewa i krzewy szczepi się w górnej części pnia innego gatunku, zwykle tego samego rodzaju. Jest on zwany podkładką. Takie szczepienie pozwala uzyskać miniaturowe drzewka o określonych cechach, np. bardziej odporne na czynniki zewnętrzne czy też choroby. Takie rośliny świetnie sprawdzają się w małym ogrodzie, bo nie zajmują wiele miejsca i nie rozrastają się znacząco. Można wybrać nie tylko drzewka ogrodowe szczepione na pniu, ale i krzewy owocowe. Tu sprawdza się chociażby porzeczka.

Jakie gatunki drzewek ogrodowy i krzewów owocowych wybrać do małego ogrodu?

Krzew owocowy szczepiony na pniu zyskuje pokrój niewielkiego drzewka. Oprócz wspomnianych porzeczek do szczepienia nadają się aronia czy agrest. Jednak warto wymienić też drzewka owocowe, które mogą przybrać miniaturowy rozmiar i są to jabłonie, śliwy, wiśnie, a także grusze. Jabłoń rajska czy wiśnia japońska szczepiona na pniu stanie się ozdobą każdego małego ogrodu. Warto zdecydować się także na krzewy ozdobne pienne, a także drzewka liściaste i iglaste na pniu. Jeśli chodzi o te pierwsze to na pewno sprawdzą się odmiany róży piennej. Także hortensje, bukszpany czy rododendrony można prowadzić w ten efektowny, a jednocześnie nieograniczający przestrzeni sposób. Wybór takich roślin na pniu sprawia, że łatwiejsza staje się ich pielęgnacja. Jeżeli marzy Ci się klon w ogrodzie, a jest on mały, to marzenie możesz zrealizować wybierając roślinę na pniu. Sprawdzi się też kasztanowiec czerwony czy dąb błotny. Z drzewek liściastych możesz wybrać piękne i efektowne cyprysiki, ale i sosnę górską i czarną. Zaletą drzewek szczepionych na pniu jest fakt, że łatwo jest je formować. Warto jednak poznać wszystkie walory takich roślin w małym ogrodzie.

Drzewka w małym ogrodzie

Jakie są zalety roślin szczepionych na pniu?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać rośliny szczepione na pniu, to już spieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim możesz uprawiać wszystkie te miniaturowe gatunki nie tylko bezpośrednio w gruncie, ale również w donicach. Jest to świetny sposób uprawy, choćby dla osób, które mieszkają z czworonożnymi przyjaciółmi posikującymi rośliny oraz robiącymi podkopy. Co więcej takie gatunki sprawdzą się też na balkonach i tarasach, zatem jeśli dysponujesz takimi przestrzeniami, to swój ogród możesz przedłużyć, wstawiając donice z roślinami na pniu. A gdy nie masz ogrodu i urządzasz go na balkonie jest to idealne rozwiązanie. Takie rośliny są również tańsze od większych gatunków. Jak już wspominaliśmy krzewy owocowe czy drzewka ozdobne są łatwiejsze w uprawie, gdy są w wersji szczepionej na pniu.

Jak należy dbać o rośliny szczepione na pniu?

Warto przejść do istotnej kwestii, a mianowicie pielęgnacji roślin szczepionych na pniu. Najważniejsze jest oczywiście przycinanie, bo efektownie formowana korona jest przecież ich ozdobą. W ten sposób można również wpływać na jej zagęszczenie, co jest bardzo ważne w przypadku krzewów owocowych, gdzie prześwietlenie może wpłynąć na lepsze owocowanie. Oczywiście musisz pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca na sadzenie takich roślin, gdy nie prowadzisz ich w donicach. Musi spełniać wymagania danego gatunku. Jeżeli chodzi o pielęgnację w przypadku roślin piennych nawożenie jest tak samo istotne jak w przypadku większych odpowiedników. Oczywiście w okresach suszy i tuż po posadzeniu trzeba je również podlewać. Krzew owocowy aronii czy porzeczki szczepiony na pniu może wydać więcej owoców, gdy zapewnisz mu odpowiednie słoneczne stanowisko.

Twój mały ogród może być piękny i reprezentacyjny. Możesz takie nasadzenia uzupełnić także o trawy ozdobne, które także wymagają czasem przycinania, ale poza tym są właściwie bezproblemowe, a przy tym świetnie upiększają ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.