Czas wolnyRozwój

Techniki wykorzystywane we własnoręcznym tworzeniu biżuterii

Własnoręczne robienie biżuterii to niezwykle ekscytujące hobby, które nie tylko poprawia humor, ale także pozwala się realizować i rozwijać. Zabawa koralikami to idealny sposób na nudę, który wymaga odrobinę kreatywności oraz chęci tworzenia rzeczy cudownych i pięknych.

Co warto przygotowywać?

Rękodzielnictwo pozwala zapomnieć o rutynie życia i codzienności. Rozwija nasze manualne umiejętności i uczy cierpliwości. Żeby zacząć przygodę z biżuterią, nie potrzeba wiele. Wystarczy mieć:

  • koraliki,
  • drut,
  • odpowiednie półfabrykaty,
  • narzędzia – między innymi szczypce o różnych końcówkach,
  • perełki lub kryształki.

Domowe jubilerstwo jest dużo tańsze od zakupienia gotowej biżuterii, lecz niestety, przy tym bardzo czasochłonne, o czym warto pamiętać. Jeśli jesteśmy osobami zapracowanymi i wygospodarowanie niezbędnej ilości czasu może okazać się problemem, odłóżmy nasze plany twórcze na czas, w którym faktycznie będziemy mogli je zrealizować.

Jak robić własnoręczną biżuterię?

Biżuterię tworzyć można na wiele sposobów. Wybór techniki pracy uzależniony jest przede wszystkim od pomysłu i materiałów jakie zostaną wykorzystane. Są twórcy wierni jednej technice, a są i tacy, którzy stale poszukują nowych, coraz ciekawszych form realizacji swoich projektów.

Nawlekanie koralików

To jedna z podstawowych i jednocześnie najprostszych technik rękodzielniczych wykorzystywanych w tworzeniu biżuterii. Polega ona na przewlekaniu druciku przez ułożone rzędy koralików. O efekcie końcowym decyduje sposób przeciągania koralików oraz kolejność w jakiej zostaną one nawleczone.

Wykorzystując tą formę pracy warto ułożyć koraliki w jednym rzędzie, a następne od razu przewlec przez ich otwory drucik, przesuwając kolejno cały ułożony rząd koralików tak, aby nie zsunęły się one z drucika.

Sutasz

Haft sutaszowy to bardzo modna w ostatnim czasie technika tworzenia biżuterii z wykorzystaniem specjalnych koralików, kamieni i sznurków. Nazwa techniki pochodzi z francuskiego słowa soutache, które oznacza szamerunek, czyli pasmanteryjne ozdabianie ubrań, najczęściej w formie różnego rodzaju pętli naszywanych z przodu wojskowego ubioru.

Technika sutaszu polega na zszywaniu ze sobą specjalnych sznurków, o szerokości od 2,5 do 5 milimetrów. Składają się one z rdzenia oraz dwóch sznurków, które go oplatają. Cały splot przyjmuje kształt litery V. Technika daje cudowne efekty, jednak wymaga ogromnej cierpliwości, kunsztu, wyczucia estetyki i precyzji.

Bardzo dużo Pań wybiera sutasz ślubny. I nic w tym dziwnego, wykonana tą techniką biżuteria jest piękna i zachwyca.

Filcowanie

Filcowanie to jedna z najstarszych form tworzenia biżuterii przy użyciu wełny. Filcować można na sucho lub na mokro z użyciem ciepłej wody i mydła. Technika ta pozwala na wykorzystanie drobnych elementów, z których stworzyć można bardzo ciekawą biżuterię. Możliwości form tworzenia z wykorzystaniem techniki filcowania jest ogrom.

Beading

bransoletki z koralików
Źródło: pixabay.com

Technika ta oznacza koralikowanie. Nazwa jej pochodzi od angielskiego słowa bead oznaczającego koralik. Beanding to tworzenie biżuterii za pomocą nici igły i bardzo drobnych koralików. W technikę tę wpisuje się haft koralikowy.

Beandingiem zajmować może się każdy, niezależnie czy rozpoczyna swoją przygodę z rękodzielnictwem, czy ma już spore doświadczenie i wprawę. Idealne do tworzenia biżuterii tą techniką są koraliki TOHO. Są one bardzo popularne i mają szeroką gamę rozmiarów i kolorów. Dostępne na https://www.dekorynka.pl/toho-beads.html koraliki są wysokiej jakości, a praca z ich wykorzystaniem przynosi rewelacyjne efekty.

Makrama

Sztuka wiązania sznurków bez użycia szydełka, igieł i drutów znana jest już od czasów starożytnych. Biżuteria wykonana tą techniką jest lekka i idealnie nadaje się do ozdoby letniego, delikatnego i zwiewnego stroju.

Przykładem zastosowania węzłów makramy do tworzenia biżuterii są bransoletki „meksykanki”, zwane potocznie „bransoletkami przyjaźni”.

To tylko kilka z wielu wykorzystywanych technik własnoręcznego tworzenia biżuterii. Pamiętajmy, aby rozpoczynając swoją przygodę z rękodziełem wyposażyć się w niezbędne narzędzia i materiały z jakich wykonane zostaną ozdoby. Robienie biżuterii wcale nie musi być nudne i trudne. Ważne, aby to było nasze, a czas spędzony na pracy przerodził się w sukces i poczucie spełnienia.

Źródło:

A. B. Murr-Hinson, Biżuteria, aplikacje, dekoracje, 100 modnych wzorów, ozdoby z koralików, Warszawa 2012.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.