Budowa i remontCzas wolnyWnętrza

Jak sprawnie i niedrogo przeprowadzić remont pokoju?

Nawet najpiękniejsze mieszkanie kiedyś będzie potrzebować remontu. Niestety nic nie jest trwałe lub wiecznie modne. Szacuje się, że większość osób zmienia meble i maluje ściany choć raz na 5 lat. Niby to spory okres czasu, ale w ciągu niego kilka razy zmieniła się moda czy nawet zdążyły wejść w życie nowe rozwiązania technologiczne. Także po prostu ze względu na czystość warto odświeżyć co jakiś czas przynajmniej ściany. Na szczęście tani remont jest jak najbardziej do zrobienia. Mając mały budżet można odświeżyć mieszkanie w kilka dni.

Plan prac i budżet

Planując remont pokoju warto zrobić notatki ze zmianami, jakie chcemy wprowadzić lub elementami, które koniecznie trzeba naprawić.

Może to być wypisanie czynności w formie listy punktowanej:

  • pomalowanie ścian i sufitu,
  • wymiana tapet,
  • wymiana wykładziny podłogowej,
  • odświeżenie mebli,
  • naprawa gniazdka elektrycznego,
  • zakup kanapy.

Pozycji na liście można mieć wiele, ale dobrze jest dopisać obok, ile szacunkowo będzie nas to kosztować. Tani remont jest możliwy, gdy dobrze zaplanujemy prace. Przykładowo na opakowaniach farb jest napisane, jaką powierzchnię pomalujemy ilością zawartą w jednej puszce. Od razu będziemy wiedzieć, ile opakowań musimy kupić do pomalowania ścian i sufitu, a więc możemy do razu wpisać kwotę. W ten sposób jeszcze zanim zaczniemy prace, możemy wiedzieć, w jakiej kwocie się zamkniemy lub gdyby była za wysoka, z czego ewentualnie zrezygnować.

Malowanie ścian to podstawa

Szybki remont pokoju
Źrodło: Pixabay.com

Jeśli tanio chcemy wyremontować pokój warto postawić na zmianę na największej powierzchni. Dosłownie będą to ściany, sufit i podłoga. Najtańszym, ale bardzo efektownym sposobem odmiany wnętrza będzie przemalowanie go na inny kolor lub nawet położenie tapety. Wbrew pozorom tapety nie są przestarzałe i niemodne. Obecnie cieszą się ogromną popularnością. Gdy chcemy mieć kolorowe wnętrze, z dużą ilością mebli i dodatków, dobrym pomysłem będzie pomalowanie ścian na neutralny kolor jak choćby biel, beż czy jasna szarość. Taka kolorystyka będzie też modna przez kilka kolejnych lat, a ponadto jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń.

Wykładzina, dywan czy panele?

Często konieczne jest też odświeżenie podłogi. Stara wykładzina może mieć już uszczerbki lub plamy, które mimo intensywnego czyszczenia nie chcą zejść. Wymiana podłogi wcale nie musi być kosztowna. Jeśli mamy położone kafelki, można je po prostu pomalować specjalną farbą, wtedy remont będzie tani. Gdy mamy wykładzinę dywanową lub linoleum, można je dość szybko zerwać i położyć nową lub ułożyć panele. Obecnie panele podłogowe są bardzo dobrej jakości i wcale nie są droższe od wykładziny. Dlatego przed zakupem warto porównać ceny kilku opcji i zdecydować się, co nam się najbardziej podoba, ale zarazem jest w naszym budżecie.

Dodatki tworzą wnętrze

Nawet, jeśli użyjemy tanich materiałów wykończeniowych do remontu pokoju, wcale nie musi być to widoczne. Wbrew pozorom nawet tanie materiały mogą mieć świetną jakość. A znane firmy liczyć sobie tylko za logo na opakowaniu. Dlatego na farbie, wykładzinie czy kafelkach można oszczędzić. Jednak ważne są też dodatki, jakie kupimy.

Tanie poszewki na poduszkę ozdobną będą miały rozlany wzór, nieostre kolory czy wystające nitki. Droższe będą bardziej schludne i wizualnie ładniejsze. To dodatkami możemy dopełnić wnętrze i sprawić, że będzie wyglądać bardziej luksusowo. A wciąż nie będą drogie.

Wystarczy wybrać 2-3 ozdobne poszewki na poduszki, które rzucimy na kanapę lub gotowe poduszki o ozdobnym wzorze i już nasze wnętrze wygląda bardziej przytulnie. Jeżeli mamy wolne miejsce na ścianie dobrze jest powiesić plakaty w ramach. Są one o wiele tańsze od malowanych obrazów, a wzorów do wyboru jest tyle, że bez trudu znajdziemy ciekawy i pasujący do naszej koncepcji. Bardzo modne są też wazony ze sztucznymi roślinami. Sztuczne sukulenty można kupić już za kilka złotych, a ustawione na półce lub parapecie będą naprawdę poprawiać wygląd wnętrza. I wcale nie da się odróżnić czy ten rodzaj roślin jest prawdziwy czy sztuczny dopóki nie dotkniemy listków. Zatem już za kilkanaście złotych można mieć parapet w roślinach, które nigdy nie zwiędną.

O autorze:
Natasza Miszczuk – ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu. Dziewczyński poradnik, Praca zbiorowa, 2020.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.