Budowa i remont

Poznaj innowacyjne technologie stosowane w kotłach kondensacyjnych!

Artykuł partnera.

Zastosowanie kotła kondensacyjnego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują jego zakup do nowo powstającego budynku lub modernizowanego. Wykorzystywane technologie w tych urządzeniach z biegiem czasu są coraz bardziej udoskonalane. Pozwala to użytkownikom cieszyć się wysokowydajnym kotłem o niskiej emisyjności, niedrogim koszcie eksploatacji bez zbędnej ingerencji w urządzenie. Jakie technologie wykorzystuje się w kotle kondensacyjnym? Czy kotły gazowe kondensacyjne są ekologiczne? W poniższym artykule omówione zostaną wszystkie nurtujące kwestie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie technologie wykorzystuje się w kotle kondensacyjnym,
  • czym jest miniaturyzacja techniki grzewczej,
  • jakie technologie oferują najnowsze kotły gazowe kondensacyjne,
  • czym jest technologia IoniDetect,
  • czy kotły gazowe kondensacyjne są ekologiczne.

Kocioł kondensacyjny – poznaj najnowocześniejsze technologie

Jedną z podstawowych zalet kotła kondensacyjnego jest jego większa sprawność względem kotłów tradycyjnych, niekondensacyjnych. W branżowym i handlowym nazewnictwie to określenie technologii kondensacji. Sprawność kotła to stosunek energii cieplnej użytecznej generowanej przez kocioł do ilości energii dostarczonej do urządzenia wraz z paliwem. Kocioł kondensacyjny, w odróżnieniu od innych konstrukcji, korzysta jednak nie tylko z energii wprowadzonej do niego wraz z paliwem, ale także z tzw. ciepła spalania. Generuje ono bowiem powstawanie wody w postaci pary wodnej, która jest jednym z produktów reakcji spalania całkowitego. Wykroplenie się pary wodnej powoduje odzysk ciepła utajonego i ochłodzenie produktów spalania. To dzięki temu procesowi sprawność kotłów kondensacyjnych, liczona tradycyjnie według wartości opałowej, wynosi maksymalnie do 109%. Dzięki temu względem kotłów niekondensacyjnych pozyskują ok. 11% więcej energii cieplnej przy analogicznej ilości spalonego gazu. Niższa temperatura spalin wychodzących z kotła kondensacyjnego to także mniejsze straty kominowe.

Kolejnym elementem wyróżniającym nowoczesne rozwiązania jest rezygnacja z palników jednostopniowych i zastosowanie rozwiązań o modulowanej mocy (nawet od 2 do 25 kW), dzięki czemu kotły gazowe kondensacyjne takie jak ecoTEC plus, pracujące przez większość czasu z obniżoną mocą, mają lepszą średnioroczną sprawność nawet o 10%. Nowoczesne palniki w połączeniu ze skuteczną kontrolą przepływu powietrza i parametrów spalin umożliwiają efektywne działanie kotłów – na potrzeby c.o. mogą pracować na poziomie 10–20% mocy maksymalnej, a później szybko ją zwiększyć, aby przygotować c.w.u. Wysoką sprawność kotłów kondensacyjnych uzyskano również dzięki nowoczesnym konstrukcjom wymienników ciepła oraz materiałom, z których zostały wykonane, jak np. stal nierdzewna czy specjalny stop aluminium o zwiększonym przewodnictwie ciepła.

Miniaturyzacja techniki grzewczej

Zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i publicznym coraz bardziej liczy się efektywne wykorzystanie przestrzeni, z tego powodu kotłownie są coraz mniejsze. W następstwie za tymi zmianami podążają konstrukcje kotłów i technologie ich wykonania. Jeszcze nie tak dawno ze względu na gabaryt, wiszący kocioł kondensacyjny miał moc 20, 30 czy 40 kW Później pojawiły się konstrukcje o mocy 60-80 kW. Dziś nikogo już nie dziwi, że w obudowie niewiele większej od szafki kuchennej mieści się kocioł o mocy nawet 120 czy 150 kW. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom wykorzystujemy stosunkowo niewiele miejsca w pomieszczeniu kotłowni.

Kocioł gazowy kondensacyjny – pełna kontrola nad urządzeniem

W instalacjach z kotłami kondensacyjnymi oczekiwaną funkcją jest obecnie również zdalny dostęp do systemu grzewczego. Większość producentów oferuje w tym celu specjalne moduły komunikacyjne. W zależności od rozwiązania są one wyposażone w nowoczesne podzespoły umożliwiające szybkie i stabilne połączenie z domową siecią Wi-Fi czy WLAN. Użytkownik może dzięki temu nadzorować pracę instalacji za pomocą strony internetowej lub aplikacji na urządzeniu mobilnym. Aplikacja umożliwia zwykle kontrolę i zmianę od kilku do kilkudziesięciu parametrów instalacji. Wielu producentów oferuje równolegle możliwość zdalnej opieki serwisowej nad instalacją.

Kotły gazowe kondensacyjne – poznaj technologię IoniDetect

Zawirowania polityczne mogą spowodować w przyszłości ograniczenie w sposobie dostawy paliwa gazowego. Z tego powodu jakość gazu może się zmienić. Aby uniknąć takich sytuacji oraz umożliwić klientom bezinwazyjne przezbrojenie kotła na inny rodzaj gazu, w kotłach ecoTEC plus marki Vaillant zastosowano nowoczesne rozwiązanie IoniDetect.

Jakość spalania mieszanki powietrzno-gazowej jest monitorowana za pomocą dodatkowej elektrody kontrolnej zainstalowanej na pokrywie palnika. Prąd jonizacji mierzony elektrodą kontrolną IoniDetect jest miarą jakości spalania i bierze udział w procesie elektronicznej regulacji mieszanki gaz-powietrze. Jeżeli w rurze doprowadzającej gaz znajduje się inny rodzaj gazu ziemnego, automatyka samoczynnie go wykryje i zapewni pełny proces spalania, jednocześnie ograniczając emisję dwutlenku węgla i tlenków azotu.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny ecoTEC plus wiszący na ścianie w łazience.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny ecoTEC plus marki Vaillant

W przypadku kotła gazowego dwufunkcyjnego, czyli takiego, w których przygotowanie c.w.u odbywa się w kotle, zapewniono szereg udoskonaleń zwiększających jeszcze większy komfort użytkowania. Technologia Aqua-Comfort-System to funkcja utrzymująca w stanie gotowości określoną ilość podgrzanej uprzednio wody w płytowym wymienniku ciepła i w ten sposób zapewnia szybkie dostarczanie ciepłej wody o stałej temperaturze przy optymalnym zużyciu paliwa gazowego. Dzięki temu rozwiązaniu masz zawsze ciepłą wodę po odkręceniu kranu i nie generujesz strat wody wodociągowej.

Kocioł gazowy a ekologia

Stałopalne urządzenia grzewcze to najważniejsze źródło tzw. niskiej emisji generującej problem smogu. Emitują one szkodliwe dla zdrowia związki siarki, pyły PM10, PM 2,5 oraz najbardziej niebezpieczne (gdyż najmniejsze i najłatwiej przedostające się do krwiobiegu)  PM 1. Ponadto spalanie węgla wprowadza do atmosfery zdecydowanie więcej gazu cieplarnianego, jakim jest CO2. Kondensacyjny kocioł gazowy ecoTEC plus stanowi mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego nie tylko w porównaniu do tzw. kopciuchów, ale także do niekondensacyjnych urządzeń gazowych. Poruszona już wcześniej kwestia lepszej sprawności kotła kondensacyjnego oznacza w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, a co za tym idzie, mniejsze rachunki i niższą emisję produktów spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.