Ogród

Do czego stosować obornik kurzy granulowany?

Obornik kurzy jest naturalnym, przyjaznym dla środowiska nawozem organicznym. Nie każda jednak osoba może naturalnie otrzymać ten produkt. W tym przypadku pomaga gotowa granulowana kompozycja ptasich odchodów. Aby prawidłowo stosować nawóz, ważne jest, aby znać cechy jego stosowania.

Zalety nawożenia kurzym obornikiem

Ilość zawartych w nim pierwiastków azotu, fosforu i wapnia jest 3-krotnie (a magnezu i siarki – 4-krotnie) większa niż zawartość podobnych substancji w ściółce gęsi. Powszechne stosowanie obornika kurzego wynika z następujących właściwości:

  • aplikacja do prawie wszystkich upraw ogrodniczych,
  • obecność w składzie głównych niezbędnych makro — i mikroelementów w zrównoważonej formie,
  • Stężenia substancji aktywnych w produktach różnych producentów mogą się różnić, ale równowaga jest zachowana,
  • stosowanie nawozu przyczynia się do wzrostu plonu o 20–25%,
  • dzięki stymulacji procesów biologicznych w glebie poprawia się jej skład i struktura,
  • następuje wzrost warstwy próchnicy gleby,
  • poprawia napowietrzenie i wilgotność gleby, co przyczynia się do odporności roślin na suszę,
  • dzięki powolnemu uwalnianiu pierwiastków azotu, potasu i fosforu nawozy zachowują swoją skuteczność nawet do trzech lat.

Istnieje jednak szereg ograniczeń w stosowaniu tego cennego produktu do nawożenia. Świeży obornik nie może być przechowywany przez długi czas bez utraty składnika azotowego. Suszony w warunkach domowych lub w postaci fermentowanego roztworu, produkt ma również ograniczony termin przydatności. Dodatkowo w składzie nawozu mogą znajdować się jaja robaków oraz bakterie chorobotwórcze, które przechodzą na rośliny.

Dlaczego granulowany obornik jest najlepszy?

Współcześni producenci prześcigają się w udowadnianiu, że najlepszą obróbką obornika jest suszenie i granulowanie. Tak, rzeczywiście surowa wersja ma wady. Dlatego, aby poprawić jego właściwości fizyczne i technologię aplikacji do gleby, ważne jest, aby nauczyć się go odpowiednio przechowywać, a jeszcze lepiej osuszać. Suszenie całkowicie eliminuje chorobotwórczą mikroflorę i nie tylko:

  • Podczas przechowywania surowe odpady mogą się bardzo nagrzać, a jednocześnie natychmiast zaczną tracić azot w postaci gazowego amoniaku. Jak wykazały badania, w ciągu zaledwie sześciu miesięcy utracone zostanie do 50% tego ważnego pierwiastka śladowego.
  • W wersji granulowanej nie ma już jaj robaków, larw much, żywych nasion chwastów. Granulat nie posiada nieprzyjemnego zapachu. 
  • Nawet po sześciu miesiącach przechowywania nawozu, nadal zachowuje te same cenne właściwości co świeże odpady.
  • Jeśli gleba cierpi na brak wilgoci, granulki natychmiast ją oddają. A sam suchy obornik z kurczaka jest znacznie łatwiejszy do dozowania i zastosowania do orki.

Najlepsze zastosowanie kurzego obornika

Obornik kurzy, jest zwykle stosowany jako opatrunek pogłówny do upraw roślin, warzyw i owoców, ale ta sama metoda jest całkowicie nieodpowiednia do opatrunku pogłównego czosnku, cebuli i innych warzyw w okresie ich aktywnego wzrostu. Drzewa ogrodowe, kapustę, bakłażan i pomidory można nawozić roztworem dwa razy w sezonie. Doświadczenia agronomiczne wykazały również, że dzięki zastosowaniu produktu jako nawozu uzyskuje się przyjazne dla środowiska produkty wysokiej jakości, w których zawartość suchej masy jest zwiększona z 5% do 10%. Czosnek i podobne warzywa można nawozić płynnym naparem dopiero na początku czerwca — gdy tylko rozpocznie się proces wegetacji. Ponadto, zgodnie z obserwacjami doświadczonych ogrodników, zarówno obornik, jak i ptasie odchody nie są zbyt popularne wśród roślin okopowych — z wyjątkiem ziemniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.