Ogród

Wiosna w ogrodzie – praktyczne wskazówki dla ogrodnika

Wiosną w ogrodzie intensywne prace ogrodowe rozpoczynają się wraz z nadejściem cieplejszych dni. W marcu rośliny przesadza się do większych doniczek oraz usuwa się obumarłe pędy z drzew i krzewów. W kwietniu natomiast warto uzupełnić ubytki w trawniku.

Początek wiosny jest czasem rozpoczęcia sezonu prac ogrodowych. W tym okresie wysiewa się nasiona, sadzi oraz nawozi rośliny. Pod koniec marca przeprowadza się pierwsze zabiegi pielęgnacyjne trawnika, m.in. wygrabia się suchą trawę oraz liście.

Wiosna w ogrodzie – marzec

Wiosna w ogrodzie to bardzo pracowity okres dla każdego ogrodnika. W marcu wysiewa się nasiona warzyw (np. cebuli, kapusty) do doniczek oraz rzodkiewkę, marchew, sałatę i pietruszkę w ogrodzie. Z drzew owocowych usuwa się obumarłe pędy i zaschnięte owoce. Pod koniec marca wskazane jest przeprowadzenie pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Należą do nich: grabienie filcu, suchej trawy, liści oraz śmieci. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu aeracji, czyli napowietrzenia trawnika. Ważne jest również wałowanie darni polegające na dociśnięciu walcem kęp trawy wypchniętych ponad powierzchnię gruntu. W marcu konieczne jest przesadzanie roślin doniczkowych do większych pojemników oraz przygotowanie ziemi na rabatach pod rośliny jednoroczne. W pierwszym wiosennym miesiącu przycina się krzewy, które będą kwitły na tegorocznych pędach oraz usuwa się chore i obumarłe pędy z drzew i krzewów.

Wiosna w ogrodzie – kwiecień

W kwietniu kontynuuje się sadzenie nowych drzew. W przydomowym warzywniaku w tym okresie sadzi się rozsadę cebuli i pora, a także wczesne odmiany kalarepy i sałaty. Ważnym zabiegiem jest uzupełnienie ubytków trawy poprzez wysianie nasion na spulchnioną ziemię i regularne podlewanie. W sytuacji, gdy na trawniku pojawi się mech, warto przeprowadzić piaskowanie trawnika, czyli rozsypanie na jego powierzchni kilkumilimetrowej warstwy piasku. W kwietniu w ogrodzie wysiewa się do gruntu nasiona roślin jednorocznych, takich jak maciejka czy aksamitka. W tym okresie konieczne jest regularne nawożenie sadzonek roślin balkonowych, m.in. pelargonii, niecierpków. Kwiecień to dobra pora na sadzenie krzewów róż, a także ich nawożenie i przycinanie.

Wiosna w ogrodzie – maj

Wiosna w ogrodzie w maju wiąże się m.in. z podlewaniem i spulchnianiem wierzchniej warstwy ziemi przy młodych drzewkach owocowych. W połowie miesiąca drzewka należy zasilić wieloskładnikowymi nawozami. W tym okresie wskazane jest również zabezpieczenie drzew i krzewów owocowych za pomocą środków grzybo- i owadobójczych. Ze względu na intensywny wzrost traw podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne koszenie trawnika. Z początkiem maja rozpoczyna się wysadzanie roślin jednorocznych do gruntu, np. nagietka czy nasturcji.

Czytaj także: Hortensja – wymagania uprawowe i pielęgnacja. Gdzie posadzić hortensje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.