Wnętrza

Adaptacja poddasza – udana aranżacja i rozkład ścian kolankowych tworząca unikatowy klimat

Artykuł sponsorowany.

Domy z poddaszem są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w polskich warunkach. Zwykle takie właśnie konstrukcje są faworyzowane przez zapisy Planów Miejscowych, co jest kolejną zaletą. Przedstawiamy pomysły na udaną aranżację poddasza oraz rozkład ścian kolankowych.

Adaptacja poddasza użytkowego jako powiększenie przestrzeni domu

Adaptacja poddasza to jedna z najlepszych metod na zwiększenie powierzchni domu i stworzenie dodatkowych pomieszczeń. W końcu często jest tak, że przybywa członków rodziny, na świecie pojawiają się dzieci, a dom parterowy może być zbyt mały dla całej familii. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest właśnie adaptacja poddasza.

Warto jednak pamiętać o tym, że w starych domach takie rozwiązanie może się nie sprawdzić, zwłaszcza jeśli poddasze nie nadaje się do użytku, a przebudowa pochłonęłaby ogrom czasu i środków. Właśnie dlatego wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na to, czy możliwe jest zaadaptowanie poddasza w późniejszym czasie.

Jasny pokój na poddaszu.

Sprawdź projekty domów z poddaszem użytkowym

Jakie pomieszczenia można stworzyć na poddaszu?

Jednym z najczęściej realizowanych pomysłów na aranżację poddasza jest stworzenie sypialni dla rodziców lub nastolatków. W ten sposób poddasze może przemienić się w oazę spokoju, miejsce wyjątkowo komfortowe i urokliwe. Warto pamiętać o tym, żeby ustawić łóżko w najwyższym punkcie, aby zapobiec urazom głowy podczas wstawania. Dodatkowo dojście do łóżka powinno być możliwe z obu jego stron. Innym pomieszczeniem, które można zaaranżować na poddaszu jest przestrzeń rekreacyjno-dzienna. Chodzi o pokój, w którym znajdzie się telewizor, konsola do gier, a może także bilard i darty.

Do tego część wypoczynkowa z kanapą, a na ścianie może zawisnąć projektor do wyświetlania filmów. W ten sposób w domu można stworzyć swoje prywatne kino. Ostatnim ciekawym pomysłem jest stworzenie na poddaszu pokoju kąpielowego, w którym znajdzie się wielka wanna lub jacuzzi, wygodne umywalki, miejsce do siedzenia. Warto pamiętać o tym, że stworzenie łazienki na poddaszu wymaga znacznie więcej pracy i wiążą się z tym dosyć wysokie koszty.

Łazienka na poddaszu.

Rozkład i wysokość ścian kolankowych

Ściany kolankowe to jedne z ważnych detali, na które należy zwrócić uwagę w czasie projektowania poddasza. Oznacza to, że w każdym z domów należy taką ściankę wmurować, po to, aby w ogóle stworzyć poddasze. Wysokość ścianki kolankowej powinna być dobrana przez projektanta. Zwykle w pomieszczeniach gospodarczych ścianka taka ma wysokość do 70 centymetrów, natomiast w sytuacji, gdy poddasze jest mieszkalne, wartość ta wzrasta do 80-110 centymetrów. Wysokość ścianki kolankowej wpływa na swobodę poruszania się w pomieszczeniach.

Salon na poddaszu.

Zadbaj o akustyczność podłogi i odpowiednie okna

Szczególne znaczenie ma zadbanie o akustyczność podłogi. Zwykle konieczne jest ułożenie warstwy wełny mineralnej lub styropianu, ponieważ w ten sposób można wyciszyć podłogę. Aranżując poddasze, dobrze przemyśleć także kwestię okien. Można zdecydować się na okna obrotowe lub uchylne, a także lukarny, czyli eleganckie nadbudówki na dachu, które nadają wnętrzom bardzo elegancki klimat. Wszystko zależy więc od konkretnego projektu oraz indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.