Budowa i remont

Domy parterowe coraz popularniejsze – wybierz projekt z nami

Własny dom wcale nie musi być wielki. Parterowe, kompaktowe budynki cieszą się obecnie sporym wzięciem, bo mimo dość skromnego metrażu i tak są bardziej komfortowe od mieszkania w bloku. Wystarczy wybrać odpowiedni projekt, a efekt końcowy zadowoli wszystkich domowników.

Rozkład pomieszczeń ważniejszy od metrażu

Parterowy dom najbardziej praktyczny jest właśnie wtedy, gdy ma stosunkowo nieduży metraż, ponieważ znika problem skomplikowanych ciągów komunikacyjnych zabierających powierzchnię. Domy o metrażu 100-120 m2 są obecnie najchętniej wybierane przez inwestorów, ale zdarzają się także budynki mające raptem 60-80 m2 powierzchni użytkowej.

Projekty nowoczesnych domów parterowych, dostępne na projektyzwizja.pl, kładą duży nacisk na praktyczne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, dzięki czemu nie trzeba wcale budować rozległych rezydencji aby zapewnić odpowiedni komfort wszystkim lokatorom. Podobnie jak w domach piętrowych, tak i tutaj zwykle wydziela się część dzienną, wspólną dla całej rodziny, oraz część sypialną, z prywatnymi pokojami.

Nie ma w parterowym domu schodów, co daje dodatkową przestrzeń, na przykład na drugą łazienkę, przestronną garderobę albo wygodny kącik telewizyjny. Garaż oraz pomieszczenia gospodarcze również znajdują się na tym samym poziomie co część mieszkalna.

Dla kogo to dobre rozwiązanie?

Dom parterowy to tak naprawdę opcja dla każdego. Szczególnie taki projekt docenią osoby starsze i niepełnosprawne, bo skoro nie ma schodów, to bez większych problemów można się swobodnie poruszać po całym budynku. Jest to także korzystne dla rodzin z małymi dziećmi, tak ze względów bezpieczeństwa, jak i codziennej wygody.

Parterowy budynek zapewnia też wszystkim domownikom bezpośredni dostęp do ogrodu, a to w końcu przyroda jest jednym z powodów, dla których większość woli własny dom od bloku.

Jaki projekt najlepszy?

Dom parterowy zwykle zajmuje większą powierzchnię od domu piętrowego, dlatego działka musi być odpowiednio duża. Teren dość długi i wąski idealnie nadaje się na postawienie modnej, nowoczesnej stodoły, z kolei na działki o nieregularnym kształcie pasują małe, minimalistyczne domy z oddzielnym garażem.

Parterowy dom może być w dowolnym stylu, choć warto mieć na uwadze, że wymyślna bryła podnosi koszty budowy oraz ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.