Jak sobie poradzić z chorobami ogórka gruntowego?
Uprawa ogórka gruntowego nie jest trudna, jednak obfitość plonów w dużej mierze zależy od skutecznego zwalczania występujących w nim chorób. Co może być ich przykładem? Jak poradzić sobie z chorobami ogórka gruntowego? Odpowiadamy.
Uprawa ogórka gruntowego – choroby
W uprawie ogórka gruntowego mogą pojawić się różnego choroby, które negatywnie wpływają nie tylko na kondycję samej rośliny, ale również obfitość uzyskiwanych plonów. Co może być przykładem? Otóż, jedną z najczęściej występujących chorób jest mączniak rzekomy, który sprawia, że na liściach pojawiają się charakterystyczne plamy. Z czasem odbarwiają one liście całkowicie powodując tym samym ich usychanie. Jak rozpoznać mączniaka rzekomego? Otóż, na spodzie liścia zauważyć można ciemną grzybnię. Inną popularną chorobą występującą w uprawach ogórka gruntowego jest zgorzel siewek, który atakuje rośliny na etapie ich wschodzenia. Powoduje tym samym ich więdnięcie, a następnie całkowite zamieranie. Źródłem infekcji może być w tym przypadku zainfekowane podłoże bądź nasiona.
Jak poradzić sobie z chorobami występującymi w uprawach ogórka gruntowego?
Skuteczność walki z chorobami występującymi w uprawach ogórka gruntowego uzależniona jest od zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin. Przykładem może być w tym przypadku Polyversum, czyli preparat zwalczający zarówno mączniaka rzekomego, jak i zgorzel siewek. Maksymalnie można zastosować go 4 razy w trakcie sezonu wegetacyjnego, a pierwszy zabieg powinien być przeprowadzony w fazie 2-3 liści właściwych ogórka. Jest to istotne, ponieważ choroby atakują młode rośliny, które nie nabyły jeszcze odpowiedniej odporności. Między poszczególnymi zabiegami obligatoryjnie należy zastosować odstęp wynoszący 14 dni.
Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc skutecznie poradzić sobie z chorobami występującymi w uprawie ogórka gruntowego należy zastosować właściwe środki ochrony roślin. Zapewnią one bowiem ogórkom należytą ochronę, co przełoży się na obfitość oraz jakość uzyskanych plonów.