Wnętrza

Jak wybrać odkurzacz workowy dla alergika? Dowiedz się, co sprawdzić przed zakupem

Wybór dobrego odkurzacza nie jest łatwy, a sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy poszukujesz sprzętu do domu, w którym mieszka alergik. Roztocza, kurz, pleśnie i sierść zwierząt – trudno jest unikać wszystkich tych zanieczyszczeń w domowych warunkach, a jeszcze trudniej się ich pozbyć na dobre. Aby sprawić, by osoba uczulona mogła oddychać pełną piersią, należy zadbać o odpowiedni sprzęt do sprzątania. Jaki odkurzacz dla alergika wybrać? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki odkurzacz sprawdzi się w mieszkaniu alergika,
  • o czym należy pamiętać przy wybieraniu odkurzacza dla alergika,
  • jak odkurzać, aby ograniczyć pylenie.

Alergia na kurz to jedna z najczęstszych alergii wziewnych w Polsce. Jeszcze kilkanaście lat temu na tę przypadłość cierpiał mniej więcej co szósty Polak. Dziś może dotyczyć nawet co trzeciej osoby w naszym kraju. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki odkurzacz wybrać dla alergika.

Jaki odkurzacz dla alergika?

Wszystkie odkurzacze workowe działają na tej samej zasadzie: urządzenie najpierw zasysa powietrze wraz z kurzem do wnętrza, przepuszcza je przez worek, który zatrzymuje zanieczyszczenia, a następnie wydmuchuje przez filtr powietrze na zewnątrz.

Czy odkurzacz workowy nada się jednak dla alergika? Jak najbardziej! Model z papierowymi lub materiałowymi workami jednorazowego użytku pozwala na ograniczenie kontaktu ze zgromadzonymi w nich zanieczyszczeniami. Gdy worek się zapełni, wystarczy go wyjąć, wyrzucić i założyć nowy. Dla alergików ta prosta czynność może się jednak okazać nieco kłopotliwa. Aby mieć pewność, że będą spełniać standardy higieny, trzeba więc wybierać worki zrobione z mocnego materiału. Dodatkowo warto zdecydować się na odkurzacz z jak największymi workami. To ograniczy potrzebę częstych kontroli zapełnienia i wymiany worków – a tym samym ekspozycji na kontakt z alergenami.

Co wziąć pod uwagę, wybierając odkurzacz dla alergika?

Odkurzacz workowy odkurzaczowi workowemu nierówny, dlatego podczas wybierania odpowiedniego dla siebie modelu powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jakie cechy i elementy powinien posiadać odkurzacz najlepszy dla alergika? Sprawdź:

  • Wysoka moc ssania – takie urządzenie pomaga skutecznie i wydajnie usuwać kurz i zabrudzenia.
  • Duża pojemność worka – im większa będzie torebka na kurz i brud, tym rzadziej będziesz musiał ją wymieniać, narażając się na kontakt z alergenami.
  • Wysokiej jakości filtr – na przykład dostępny w odkurzaczach dla alergika filtr HEPA 13, który wyłapuje nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, w tym alergeny. Innym filtrem, na który warto zwrócić uwagę, jest filtr ULTRA16 dostępny w odkurzaczu Zelmer Antek ZVC3506, który jeszcze skuteczniej zatrzymuje cząsteczki brudu i kurzu. Pamiętaj, że od czasu do czasu należy umyć filtr ciepłą wodą, a kiedy jest już bardzo zużyty – wymienić.
  • Przynajmniej kilka końcówek – jeśli odkurzacz został wyposażony w szczotki do różnych powierzchni, będziesz mógł dokładniej sprzątać poszczególne zakamarki w swoim domu.

Najlepszy odkurzacz dla alergika – jak ograniczyć pylenie?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza dla alergika, ale warto też poznać kilka istotnych zasad, których przestrzeganie podczas odkurzania pomoże ograniczyć nasilenie objawów alergii:

  • wymieniaj worek, gdy tylko się zapełni,
  • staraj się nie wdychać pyłu podczas wymiany worka,
  • przed każdym sprzątaniem upewnij się, że wokół końcówki, z której korzystasz, nie owinęły się żadne zanieczyszczenia lub włosy, które mogłyby przeszkadzać w działaniu odkurzacza.

Chociaż wybór odkurzacza dla alergika nie należy do najłatwiejszych, wcale nie musi Ci to zająć wiele czasu. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka z najważniejszych parametrów. Jeśli jednak wciąż trudno Ci się zdecydować, zwróć szczególną uwagę np. na model Antek od marki Zelmer. Na stronie producenta znajdziesz szczegółowy opis tego odkurzacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.