Ogród

Opryskiwacza rolnicze – Jak są zbudowane?

Kluczem do poznania budowy jakiegokolwiek urządzenia jest zrozumienie, do czego służy – stąd domyślić się można toku rozumowania konstruktora i w pełni poznać zasadę działania maszyny. Nie inaczej jest z opryskiwaczami rolnymi.

Czym jest opryskiwacz rolny?

Opryskiwacz jest to urządzenie używane do rozpylania płynu, najczęściej wody lub roztworów wodnych, na duże powierzchnie. Celem takiego rozpylania może być nawodnienie gleby, nawożenie jej albo pokrycie danej powierzchni pestycydem lub środkiem chwastobójczym. Można wyróżnić mniej lub bardziej skomplikowane mechanizmy spryskiwania – za najprostszy można uznać zwyczajną butelkę aerozolu, w której wraz z rozpylaną substancją zamknięto pod ciśnieniem gaz. W rolnictwie na dużą skalę używa się oczywiście opryskiwaczy znacznie większych i bardziej złożonych.

Z jakich części składa się opryskiwacz?

W najprostszym przykładzie butelki z aerozolem wyróżniamy 3 podstawowe części opryskiwaczy:

  • Pojemnik (w tym przypadku butelka)
  • Pompa (w tym przypadku gaz znajduje się pod ciśnieniem, zatem nie potrzeba dodatkowego urządzenia wytwarzającego różnicę ciśnień)
  • Rozpylacz (cały mechanizm „spustowy” na butelce)

W przypadku większych i bardziej rozbudowanych konstrukcji części opryskiwacza jest znacznie więcej. Poza zbiornikiem, którego znaczenia zapewne nie trzeba wyjaśniać, przede wszystkim potrzeba sprawnie działającej pompy do opryskiwacza, która odpowiedzialna jest za generowanie ciśnienia rozpylanego płynu i dostarczanie go do dysz. Pompy posiadają często odpowiednie siateczki, czy zestawy filtrów, by do przewodów nie docierały zanieczyszczenia mogące zapchać układ rozpylania. Pompa dostosowana jest do parametrów zbiornika, rodzaju opryskiwacza i rodzaju cieczy – przy większych opryskiwaczach musi mieć zdecydowanie większą moc pozwalającą na odpowiedni oprysk. Obok pompy, ze zbiornikiem często połączone jest mieszadło – choć może nieoczywiste, jednak niezbędne. Jako, że do oprysków często używa się roztworów, mieszadło jest konieczne do zapewnienia ich jednolitości i do zapobiegania rozwarstwianiu się preparatów.
Kolejny element to przewody które pozwalają na transport cieczy pod ciśnieniem do dysz. Przewody nadają kształt maszynie i ich długość uzależniona jest od rozmiaru i rodzaju opryskiwacza. Tworzą formę rozgałęzionego „drzewa”, zbiorczo określonego belką polową. Materiał z jakiego są one wykonane, z racji specyficznego kształtu oraz konieczności stosunkowo łatwego demontażu powinien być lekki i wytrzymały mechanicznie. Równomierne rozmieszczenie przewodów jest również gwarancją równomiernego oprysku.
Dysze – końcowe elementy układu maszyny – również są istotnym elementem tego urządzenia; ważna jest ich drożność, która jest jednym z warunków efektywnego oprysku. Mają różne typy końcówek dostosowane do danego typu oprysku i używanej cieczy.
Części do opryskiwaczy rolniczych różnią się poziomem wykonania i jakością a także parametrami wytrzymałościowymi i wydajnościowymi. Przede wszystkim uzależnione są od rodzaju opryskiwacza.

Rodzaje opryskiwaczy

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tych maszyn:

  • ogrodnicze – z którymi każdy posiadający ogródek zapewne się zetknął, mogą mieć pompę ręczną i formę butli lub umożliwiać założenie pojemnika z cieczą na plecy,
  • sadownicze – konieczna jest tutaj możliwość opryskiwania również większych roślin,
  • polowe (opryskiwacze rolnicze) – o największych rozmiarach, najczęściej przymocowywane do ciągnika, mogące pokrywać cieczą bardzo efektywnie duże powierzchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.