Ogród

Drewniana pergola tarasowa. Praktyczna aranżacja w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak w prosty sposób urozmaicić wygląd własnego ogrodu? Latem męczy Cię upał, a chcąc spędzić czas na świeżym powietrzu, nie masz miejsca, w którym możesz ukryć się w cieniu? Istnieje estetyczne i jeszcze bardziej praktyczne rozwiązanie Twojego problemu. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na budowę pergoli tarasowej drewnianej we własnym domu!

Pergola tarasowa jak jest skonstruowana?

Wygląd pergoli jest lekki i przestrzenny, co sprzyja tworzeniu unikalnej atmosfery w ogrodzie. Jej największą zaletą pozostaje jednak wysoka funkcjonalność – zapewnia cień, chroni przed promieniami słońca i szkodliwym działaniem UV, a Ty w spokoju możesz cieszyć się pięknym, letnim dniem, świeżym powietrzem i bliskością natury.

Rodzaje pergoli tarasowej

W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać spośród kilku rodzajów pergoli. Jeśli poznasz wszystkie dostępne modele, o wiele łatwiej będzie Ci podjąć decyzję w sprawie formy konkretnej konstrukcji. W tej kwestii zawsze pomocą służy firma zajmująca się montażem, więc warto skonsultować z ekspertami najkorzystniejsze rozwiązanie, które uwzględni specyfikę budynku i wymagania właścicieli.

Podstawowe rodzaje pergoli tarasowej to m.in.:

  • pergola lamelowa – składa się z piór (lameli), które umożliwiają dowolną regulację w celu dostosowania się do aktualnego światła;
  • pergola bioklimatyczne – wyposażona w zintegrowany system odprowadzania wody;
  • pergola segmentowa – składa się z m.in. dwóch segmentów, których położenie można zmieniać;
  • pergola lekka (nazywana również rzymską) – jej głównym elementem jest tkanina, którą przesuwa się manualnie;
  • ogród zimowy – ma formę pomieszczenia, a ściany wykonane są ze szkła hartowanego.

Warto wspomnieć, że konstrukcja każdego typu może zostać wykonana z różnych materiałów, w tym aluminium i drewna.

Jak wygląda budowa pergoli tarasowej (drewnianej)?

Niektórzy decydują się na samodzielne postawienie wolnostojącej pergoli ogrodowej, zwłaszcza osoby, które lubią majsterkować. Trwa to często nawet wiele miesięcy… Nie wszyscy jednak mają tyle czasu i talentu. Wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy, która pomoże wybrać odpowiednią konstrukcję i sprawnie zamontuje wybraną pergolę. Warto dodać, że modele wykonane z drewna wymagają częstej konserwacji, aby zachować swój niezwykły wygląd. W tym wypadku decydując się na zakup profesjonalnie wykonanego produktu, który został prawidłowo zaimpregnowany, zyskujesz pewność, że pergolę zabezpieczono z najwyższą starannością, a Ty stosując się do wskazówek ekspertów, masz okazję do przedłużenia jej użyteczności.

Jakie są zalety drewnianej pergoli tarasowej?

Budowa pergoli tarasowej – drewnianej w ogrodzie to świetny sposób na odświeżenie przestrzeni i stworzenie praktycznej aranżacji, która niesie ze sobą wiele korzyści wszystkim domownikom. Przede wszystkim konstrukcja zapewnia komfortowe warunki do przebywania na świeżym powietrzu bez względu na aktualne warunki pogodowe. Z jednej strony efektywnie chroni przed Słońcem i wysoką temperaturą, a z drugiej – opadami deszczu. Jeśli zdecydujesz się na postawienie pergoli przyściennej, to wówczas pomieszczenie, które znajduje się obok, zyskuje dodatkową osłonę i wolniej się nagrzewa.

Drewna jest uniwersalnym i klasycznym materiałem o ponadczasowym pięknie i elegancji, dzięki czemu nigdy nie wychodzi z mody. Wygląd konstrukcji można dopasować do stylu architektonicznego budynku, podobnie jak odcień. Pergola staje się tym samym ozdobą tarasu, dodając mu uroku i charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.