Folia grzewcza – czy można ją zamontować samodzielnie?
Montaż instalacji grzewczej w domu lub mieszkaniu wydaje się skomplikowaną czynnością, której powinni podejmować się jedynie fachowcy. Nie dotyczy to jednak nowoczesnych systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego, które można zainstalować samodzielnie. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani profesjonalnych narzędzi.
Jak działa folia grzewcza?
Ogrzewanie ukryte pod podłogą to popularnie obecnie rozwiązanie, które zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła w całym domu lub mieszkaniu, a także wpływa na jego estetykę. Konstrukcja i działanie takiego systemu okazują się genialne w swojej prostocie. Umieszczone bezpośrednio pod wierzchnią warstwą podłogi przewody rozgrzewają się pod wpływem danego nośnika, a następnie emitują ciepło poprzez podłogę do wszystkich elementów wyposażenia oraz osób znajdujących się w pomieszczeniu. Folia grzewcza pod panele to bardzo skuteczna, stosunkowo tania instalacja i najłatwiejsza w montażu instalacja grzejna. Trzeba jednak pamiętać, że rolę nośnika pełni w niej prąd elektryczny, więc trzeba liczyć się z odpowiednimi kosztami eksploatacyjnymi. W naszym sklepie oferujemy gotowe zestawy do samodzielnego montażu, dzięki którym prace przebiegną szybko i sprawnie.
Co składa się na zestaw do samodzielnego montażu folii grzewczej?
W przygotowanym przez nas zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy to montażu takiego systemu. Oprócz samej folii obejmuje urządzenia do obsługi (panel sterowania, czujnik podłogowy), przewody do zasilania, podtynkową puszkę elektryczną do sterownika, taśmę do montażu folii grzewczej pod panele, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, a nawet potrzebne narzędzia – nożyk i metr. Kupując osobno poszczególne elementy, może się zdarzyć, że o czymś się zapomni. Dzięki takiemu zestawowi nie trzeba się o nic martwić, ponieważ zawiera wszystko, czego potrzeba do samodzielnego montażu.
Montaż folii grzewczej krok po kroku
Instalację ogrzewania podłogowego najlepiej przeprowadzić przed pracami wykończeniowymi domu lub mieszkania. Na początek należy umieścić puszkę elektryczną z panelem sterowania w ścianie. Otwór powinien znaleźć się w miejscu ze swobodnym dostępem, najlepiej na wysokości włączników światła. Następnie należy doprowadzić do niego linię zasilającą, a także przewód z czujnikiem, który później połączy się z folią. Kolejny etap to przygotowanie podłogi, tzn. wyrównanie jej oraz dokładne usunięcie zabrudzeń i cząstek nieczystości. Po zakończeniu tych czynności na całej powierzchni kładzie się odpowiednią izolację, a na nią folię grzewczą. Trzeba jednak pamiętać, aby nie kłaść folii w miejscach, które będą stale przykryte meblami bez prześwitów nad podłogą. Co istotne, folię można przycinać na potrzebny wymiar. W następnym etapie łączymy wszystkie elementy ze sterownikiem. Na koniec obrabiamy ścianę wokół sterownika, aby zakryć przewody, a także układamy wierzchnią warstwę podłogi. Dopiero wtedy będzie możliwe sprawdzenie, czy instalacja jest sprawna.