Budowa i remont

Jaki piec gazowy do domu wybrać?

Piece gazowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie w zakresie systemów ogrzewania budynków. Chętnie stawiają na niego zarówno właściciele domów jednorodzinnych jak i mieszkańcy bloków. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, gdyż posiadają one nieskończenie wiele zalet. Piece gazowe są ekonomiczne i wydajne, a ich zakup również nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Co więcej, cechują się one również bezobsługowością, więc są maksymalnie wygodne. Jednak poszczególne modele mogą się od siebie znacznie różnić. Wobec tego jaki piec gazowy do domu wybrać?

Piec gazowy do domu- jedno- czy dwufunkcyjny?

Wybierając rozwiązanie grzewcze, idealne do domu, pierwszym dylematem staje się wybór rodzaju pieca. Rynek obecnie oferuje:

  • piece gazowe jednofunkcyjne
  • piece gazowe dwufunkcyjne

Urządzenia te różnią się między sobą przede wszystkim sposobem działania. Piece gazowe jednofunkcyjne maja jasno sprecyzowany cel. Zostały zaprojektowane tak, by w jak najbardziej efektywny sposób ogrzać pomieszczenie i zapewnić mieszkańcom wysoki komfort cieplny. Z kolei piece dwufunkcyjne, oprócz ogrzewania pomieszczeń, mają również podgrzać ciepłą wodę użytkową. Oczywiście w momencie, kiedy występuje na nią zapotrzebowanie, to ona staje się priorytetem. Dopiero po podgrzaniu wody, piec powraca do ogrzewania pomieszczenia. Wydaje się więc, że to piece dwufunkcyjne są o wiele lepszym rozwiązaniem do domu. Łączą one w sobie funkcje dwóch urządzeń grzewczych, a dodatkowo wyróżniają się niską ceną. Będzie to wówczas zakup praktyczny i ekonomiczny.

Piec gazowy kondensacyjny i tradycyjny- który wybrać?

Kolejną kwestią przy wyborze pieca gazowego do domu jest to, czy zdecydujemy się na kotły tradycyjne, czy może jednak kondensacyjne. Bez wątpienia- podobnie jak piece dwufunkcyjne- kotły kondensacyjne są o wiele bardziej zaawansowanym rozwiązaniem. Ideą jego działania jest doprowadzenie do odzysku energii z ciepła pochodzącego ze spalin. Bardzo często podaje się, że sprawność tego rozwiązania do domu przekracza 100%, a spaliny wychodzące z komina charakteryzują się niską temperaturą. Kocioł kondensacyjny sprawdzi się więc wśród takich użytkowników, którym zależy przede wszystkim na ponadprzeciętnie wysokiej sprawności urządzenia. Warto zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie cechują się dość wysoką ceną. W przypadku kotłów tradycyjnych, nie ma możliwości odzyskiwania energii ze spalin, co faktycznie może determinować ich nieco niższą sprawność. Jednak z powodzeniem dają sobie one radę w mniejszych i większych gospodarstwach domowych. Kotły tradycyjne będą więc idealne do domu, dla którego najważniejsze są względy ekonomiczne.

Jaka moc pieca gazowego do domu?

Każdy piec dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny ma określoną moc. Tak naprawdę, to ona jest parametrem, któremu trzeba poświęcić wyjątkową uwagę. Wynika to z prostego faktu: odpowiednia moc zapewnia optymalne działanie pieca. Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jakie rozwiązanie będzie idealne, gdyż wszystko zależy od kubatury budynku, a także systemu izolacji jaka została zastosowana. Przyjmuje się, że w nowoczesnych domach wystarczające będzie już 50 W na metr kwadratowy. Jednak w przypadku starszych budynków, zapotrzebowanie na energię cieplną wzrośnie już do nawet 120 W na metr kwadratowy. Można jednak powiedzieć, że:

  • do domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych piec o mocy 10 kW wydaje się być optymalnym rozwiązaniem;
  • do domu o powierzchni 130 metrów kwadratowych sprawdzi się piec o mocy 12 kW;
  • do domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych warto dobrać piec o mocy 16-17 kW.

    Artykuł napisany we współpracy z: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/junkers-kotly-dwufunkcyjne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.