Budowa i remont

Jakie zalety ma kostka brukowa?

Artykuł partnera.

Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów do wykończenia chodników, tarasów lub podjazdów na posesji. Układa się ją powszechnie na terenie prywatnym, w miastach, a także w wielu firmach i zakładach przemysłowych. Jakie zalety mają kostki brukowe? Dlaczego warto je układać?

Kostka brukowa – poznaj jej atuty

Kostka brukowa jest wyjątkowo trwała i solidna. Cechuje ją mrozoodporność, niepodatność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Kostka betonowa dodatkowo jest niedroga, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, jak długo może posłużyć. Jeśli interesuje Cię cena kostka granitowa wraz z położeniem nie kosztuje więcej niż zwykłe płyty z betonu mrozoodpornego, zabezpieczonego przed pojawianiem się mchów i wnikaniem wody.

Bruk jest dostępny w różnych kolorach i mniej typowych kształtach, dlatego bez trudu ułoży się go na dowolnej powierzchni. Do kostki dobierze się również krawężniki oraz inne materiały, niezbędne, by wykonać taras w ogrodzie, ścieżki prowadzące do domku na działce itp. Mrozoodporna kostka brukowa jest ponadto łatwa do utrzymania w czystości. Po zimie lub intensywnej burzy wystarczy sięgnąć po myjkę ciśnieniową i spłukać ją silnym strumieniem zimnej wody.

Kostka prawidłowo położona na dowolną nawierzchnię nie zapada się, lecz jednocześnie przepuszcza wodę. Dzięki temu obecność chodnika, podjazdu lub tarasu nie wpływa negatywnie na możliwości absorpcji wody opadowej przez glebę. Bruk chroni zatem przed podtopieniami i gromadzeniem się nadmiaru wody, nawet przy intensywnej ulewie. Pod tym względem kostka brukowa jest o wiele praktyczniejsza niż ciasno ułożone płyty chodnikowe z betonu.

Gdzie warto układać kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej jest polecane we wszystkich miejscach, które są narażone na intensywne użytkowanie. Dotyczy to choćby podjazdów do garaży i przed firmami, do których codziennie przyjeżdżają samochody ciężarowe i auta dostawcze. Z kostki brukowej wykona się również solidny chodnik, który bezpiecznie doprowadzi mieszkańców miasta do domów, sklepów i budynków użyteczności publicznej. Chodnik z kostki będzie znacznie trwalszy od innych typów podłoża, które można zastosować w polskim klimacie.

Kostkę brukową poleca się też do tworzenia chodników i deptaków w miastach ze starymi, zabytkowymi dzielnicami. Bruk znakomicie wpisuje się w ich klimat i umożliwia stworzenie przestrzeni pełnej dawnego charakteru. Dzięki temu zachowuje się dawną atmosferę miasta, co przyciąga turystów i podoba się mieszkańcom ceniącym sobie solidność.

Dowiedz się więcej tu:kostka brukowa Kraków.

Jeden komentarz do “Jakie zalety ma kostka brukowa?

  • Przed moim domem wybraliśmy kostkę brukową. Dzięki temu nasza przestrzeń przed domem wygląda bardzo estetycznie 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.