Ogród

Jesienna pielęgnacja trawnika. Jakie czynności wykonać?

Jeśli ktoś myśli, że jesienią nie trzeba już dbać o trawnik, to jest w dużym błędzie. Na ogrodnika czeka wiele prac do wykonania. Jeżeli ma on szybko odrosnąć na wiosnę i odzyskać i swoją świetność, to trzeba go odpowiednio przygotować na zimę. Nie wystarczy skoszenie trawnika, powinno się też zasilić go nawozem, przyda się również wertykulator do nawilżenia i dotlenienia gleby. Mech i chwasty na trawniku są niemile widziane, należy je z niego usunąć. Jesienią nie brakuje liści, gałęzi i szeregu innych obumarłych części roślin. Czasem może być też niezbędne wapnowanie trawnika.

Jak przygotować trawnik na zimę?

O trawnik trzeba dbać niemalże przez cały rok, wiele prac jest do wykonania nie tylko na wiosnę, ale też jesienią. Jeśli zostanie on odpowiednio przygotowany do zimy, to wraz z pojawieniem się odwilży szybko odrośnie i będzie ponownie pięknie zielony. Istotną kwestią jest pozbycie się z trawnika mchu, co można zrobić szybko, stosując preparaty z siarczanem żelaza. Jeżeli nie ma się on pojawić ponownie na murawie, to musi zostać ona dokładnie wygrabiona. Na tym jednak nie koniec, potrzebna będzie też aeracja trawnika i piaskowanie, co służy napowietrzeniu gleby i poprawieniu jej struktury. Warto też mieć na uwadze to, że mech rozwija się głównie na kwaśnej ziemi, dlatego trzeba sprawdzić jej pH, a jeśli jest za niskie, to zaleca się wzbogacić glebę o wapno. Wystarczy rozłożyć równomiernie nawóz zawierający dolomit. Potrzebne będą też jesienne nawozy obfitujące w fosfor i potas, najlepiej bez azotu. Pierwiastki te sprzyjają lepszemu krzewieniu zmniejszają podatność roślin na działanie niskich temperatur.

O czym powinien pamiętać każdy ogrodnik jesienią?

Jesienią zalecana jest wertykulacja trawnika, co polega na nacinaniu murawy i pozbywaniu się starego filcu. Przyda się też aeracja w celu nawożenia gleby, dzięki czemu składniki zawarte w nawozie lepiej przenikają do korzeni. Dobrze odżywione rośliny szybciej się regenerują i są odporniejsze na deptanie. Jesienią nadal trzeba pamiętać o regularnym koszeniu trawy, powinno się to robić co kilka dni. Ostatnie koszenie ma zwykle miejsce pod koniec października. Warto też dosiać trawę w miejscach, w których powstały ubytki. Istotne będzie również pozbycie się chwastów z murawy, aby nie doszło do ich rozsiewania. Problemem mogą być czasem krety, które na jesień stają się szczególnie aktywne. Jeśli na trawniku pojawią się kretowiska, to można sięgnąć po różne urządzenia odstraszające te szkodniki. Ekologicznym sposobem jest montaż urządzeń wibrujących, które emitują specjalne dźwięki nielubiane przez krety, ale nieprzeszkadzające ludziom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.