Ogród

Kiedy sadzić cebulki tulipanów?

Tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, które wywołują uśmiech na twarzy i zwiastują piękną oraz ciepłą aurę. Kojarzone z początkiem wiosny, w zależności od odmiany, mogą kwitnąć do późnego lata. A bogactwo odmian, które różnią się pomiędzy sobą kolorem, wysokością, a nawet kształtem płatków, pozwala na tworzenie ciekawych i zróżnicowanych aranżacji ogrodowych. Można je sadzić w rabatach i klombach, ale równie dobrze wyglądają w rządku. Zasadniczą kwestią ich uprawy, jest jednak to, kiedy sadzić cebulki tulipanów i jak to robić.

Cebulki tulipanów i okres ich sadzenia

Tulipany należą do grupy roślin cebulowych, które muszą być sadzone jesienią. Cebulki tulipanów zaleca się wsadzać do gruntu w okresie od września do października. Są jednak odmiany tulipanów, które można zasadzić nawet na początku listopada. Czas ten jest oczywiście umowny. Wszystko tak naprawdę zależy od warunków atmosferycznych. Lokalnie termin sadzenia cebulek tulipanów może się skrócić lub wydłużyć. Wynika to z tego, że przy sadzeniu tulipanów chodzi przede wszystkim o to, aby dać im kilkutygodniowy okres bez mrozu. Tak, żeby cebulki tulipanów zdążyły wytworzyć korzenie.

Dlaczego tulipanów nie sadzimy wiosną?

Często początkujący ogrodnicy zadają pytanie, dlaczego cebulek tulipanów nie sadzi się na wiosnę. Niestety, jeśli podejmą próbę wsadzenia cebulki tulipana do gruntu wiosną, rozczarują się. Tulipany najprawdopodobniej nie wyrosną wcale, ewentualnie może być z nich coś dopiero w przyszłym roku. Z czego to wynika? Tulipanom do wyrośnięcia potrzebne jest niejako zahartowanie cebulki, czyli jej wychłodzenie w czasie zimy. W takiej sytuacji zahibernowana cebulka budzi się do życia wraz z pierwszymi ciepłymi dniami.

Kolorowe tulipany w ogrodzie

Co zatem zrobić, jeśli zdobyliśmy cebulki tulipanów zimą lub wiosną? Należy je po prostu przechować do jesieni. Wystarczy umieścić je w zacienionym, chłodnym i przewiewnym miejscu. A kiedy przyjdzie wrzesień/październik, można je spokojnie wsadzić do ziemi.

Jak sadzić cebulki tulipanów?

Sadzenie cebulki tulipanów nie jest trudne. Warto jednak wiedzieć, jaką tulipany lubią glebę i stanowiska. Większość tulipanów najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, ewentualnie lekko ocienionych. Wysokie gatunki warto osłonić przed wiatrem innymi roślinami np. krzewami lub bylinami. Gleba pod tulipany powinna być raczej żyzna, neutralna lub kwaśna, w miarę lekka i przepuszczalna. Tulipany nie lubią stojącej wody, o czym warto pamiętać!

Przed posadzeniem cebulki tulipana należy spulchnić glebę i w razie konieczności dosypać piasku lub torfu, żeby ją rozluźnić. Cebulki tulipanów sadzimy według standardowej zasady, czyli na głębokości będącej dwu lub trzykrotnością wysokości samej cebulki. Wysokość cebulki tulipanów mierzymy od piętki ku zwężającemu się czubkowi. Cebulkę sadzimy prosto, wierzchołkiem do góry. Jeśli w naszym ogródku mieszkają podziemni lokatorzy, to warto sadzić cebulki tulipanów w specjalnych koszyczkach, które uniemożliwią ich kradzież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.