Budowa i remont

Koszty przydomowej oczyszczani ścieków – ile kosztuje oczyszczalnia?

Właściciele posesji, którzy nie mają możliwości przyłączenia się do miejskiej sieci kanalizacji, najczęściej rozważają zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Czym jest ta technologia, jakie daje korzyści i z jakimi wydatkami należy się liczyć? Sprawdzamy to.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co to jest, kiedy ma zastosowanie?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to urządzenia, które odpowiadają za rozkład nieczystości i odprowadzenie ich do gleby lub wód powierzchniowych. Ponadto bardziej zaawansowane modele umożliwiają oczyszczenie ścieków i ponowne wykorzystanie wody do celów gospodarczych, np. do prania lub spuszczania wody w ubikacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że nigdy nie uzyska się w ten sposób wody pitnej.

Oczyszczalnia ścieków przydomowa zwykle składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich to osadnik gnilny, czyli zbiornik, do którego wpływają nieczystości. Może być wykonany z kręgów betonowych lub z tworzywa, przypomina klasyczne szambo. Tym się jednak różni, że posiada odpływ. Już na tym etapie zanieczyszczenia są wstępnie oczyszczane. Co istotne, nie mogą one przebywać w zbiorniku dłużej niż 2-3 dni.

Natomiast w drugiej części oczyszczalni ścieki ulegają rozkładowi w warunkach tlenowych. Zwykle jest tak, że jej konstrukcja zależy od rodzaju oczyszczalni. Wyróżnia się modele biologiczne, drenażowe oraz roślinne.

Co istotne, przepisy dokładnie określają, w jakich odległościach od innych obiektów oczyszczalnie mogą się znajdować, dlatego wcześniej trzeba się z tym dokładnie zapoznać.

Koszt przydomowej oczyszczalni ścieków

Cena przydomowej oczyszczalni ścieków zależy między innymi od jej rodzaju, a także od tego, czy jest budowana samodzielnie, czy kupowana gotowa. Oczyszczalnie przydomowe sprzedaje firma ekodren.pl – tam porównasz ceny oraz sprawdzisz, jakie są ich parametry oraz zasada działania.

Ponadto trzeba wiedzieć, że ich cena zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od przepustowości dobowej, ale także od ilości osób, które będą ją użytkować. Ponadto nawet trzy, cztery razy droższe są oczyszczalnie biologiczne od drenażowych. Dlaczego? Ponieważ umożliwiają ponowne wykorzystanie wody do celów gospodarczych. Jeśli chodzi o same urządzenia, to ich ceny zaczynają się od ok. 2 300 zł, a mogą sięgać nawet do 20 000 zł. Jeśli korzystasz także z usług fachowców, to w wydatkach trzeba uwzględnić ich wynagrodzenie.

Jak możesz się domyśleć, koszt przydomowej oczyszczalni ścieków budowanej samodzielnie jest niższy, choć… różnice w cenie nie są znaczące. Dlaczego? Ponieważ i tak musisz zakupić osadnik wstępny. W związku z tym całe przedsięwzięcie zwykle nie kosztuje mniej niż 2 000 zł.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a dofinansowanie

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest działaniem proekologicznym, a takie są często wspierane przez Unię Europejską. Dlatego warto dopytać się o możliwość ich dofinansowania.

Tutaj mamy jednak złą wiadomość – w przypadku pojedynczego urządzenia trudno jest pozyskać środki w ten sposób. Jeśli jednak gmina prowadzi specjalny program budowy oczyszczalni, można otrzymać dotacje z funduszy unijnych. Informację o tym, czym w danym regionie można się o nie ubiegać najlepiej jest uzyskać w wydziale ochrony środowiska urzędu gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.