Ogród

Trawy ozdobne – nowatorski sposób na odświeżenie oblicza ogrodu

Artykuł sponsorowany.

Trawy ozdobne to stosunkowo nowy trend w ogrodnictwie, jednak z sezonu na sezon zyskują coraz większą popularność. Sadzone w ogrodach, nie tylko wyglądają szalenie efektownie, ale są również mało kłopotliwym gatunkiem roślin i należą do tych najmniej wymagających. Wydają się idealną propozycją dla osób początkujących oraz tych zabieganych, które nie lubią poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację swoich ogrodów.

Zalety traw ozdobnych

W zależności od gatunku możemy wyróżnić trawy niskie i wysokie, w kolorze zielonym, srebrzystym, a nawet modrym, o cienkich i delikatnych źdźbłach oraz grubych kłosach. Co ciekawe, trawy ozdobne znane są w Europie od setek lat, jednak z niewiadomych przyczyn dosyć długo musieliśmy czekać na pojawienie się ich w rodzimych ogrodach. Na szczęście trend na trawy jest coraz silniejszy, z czego jesteśmy niezwykle radzi, ponieważ niewiele jest gatunków roślin tak wytrzymałych na niekorzystne i zmienne warunki uprawy, a jednocześnie tak eleganckich i dekoracyjnych.

Trawy ozdobne charakteryzują się niebywałą umiejętnością adaptacji. Bez większych problemów zasiedlą mało żyzne, a nawet piaszczyste tereny. Dobrze regenerują się po suszy, niestraszne im również silne podmuchy wiatru. Nie mają specjalnych wymagań co do jakości podłoża, stopnia nasłonecznienia, czy stosowania specjalistycznych nawozów.

Na uwagę zasługuje ich niezwykła prezencja oraz klimat, jaki można uzyskać dzięki ich obecności. Prawdopodobnie nie ma lepszego akompaniamentu dla popołudniowej kawy w ogrodzie, jak szum trawy. W połączeniu z puszystymi kwiatostanami, które dostojnie falują na wietrze, dają niezwykły i bardzo odprężający efekt.

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Planując uprawę traw ozdobnych w swoim ogrodzie, możesz zdecydować się na odmiany niskie lub wysokie. Te pierwsze będą idealne na skalniaki, jako gustowny jedno- lub wielobarwny kobierzec. Z kolei odmiany średnie i wysokie znakomicie komponują się z innymi gatunkami roślin, a także stanowią dla nich malownicze tło. Gatunki najwyżej rosnące, takie jak miskanty, czy trawy pampasowe warto wyeksponować w formie soliterów.

Popularne odmiany niskie traw ozdobnych:

 • sesleria błotna,
 • kostrzewy,
 • owies wiecznie zielony,
 • wydmuchrzyca piaskowa,
 • turzyca ptasia,

Przykłady traw ozdobnych średnich i wysokich:

 • trzęślica modra,
 • miskanty,
 • spartyna grzebieniasta,
 • trzcina pospolita,
 • palczatka,
 • piórkówka japońska, zwana też rozplenicą.

Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć decydując się na ozdobienie ogrodu wyłącznie trawami ozdobnymi różniącymi się wysokością, pokrojem, barwą i wyglądem kwiatostanów. Dzięki wspomnianej aranżacji Twój ogród będzie prezentował się okazale i efektownie o każdej porze roku. Trafionym pomysłem jest również zasadzenie traw ozdobnych w dużych, prostokątnych pojemnikach, które sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale też na tarasie lub balkonie.

Jeśli marzysz o udekorowaniu swojego ogrodu trawami ozdobnymi, zachęcamy do odwiedzenia sklepu ogrodniczego Florexpol, w którym znajdziesz wiele ciekawych gatunków i odmian traw ozdobnych, spośród których wybierzesz te najbardziej oddające charakter Twojego ogrodu: https://florexpol.eu/395-trawy-ozdobne.

Jeden komentarz do “Trawy ozdobne – nowatorski sposób na odświeżenie oblicza ogrodu

 • Kupując dom liczyłam się z tym, że trawnik który tam był musiałam odświeżyć. W zasadzie cały ogród był odświeżany od trawnika po wszystkie rośliny i drzewa. teraz mój ogród wygląda pięknie 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.