Budowa i remont

Poznaj plusy i minusy domów z piwnicą

Nowoczesne budownictwo obejmuje raczej projekty domów jednorodzinnych, które przeznaczone są dla dwóch pokoleń: rodziców i dzieci. Dlatego też lokale są dosyć małe. Jest to wygodne w sytuacji gdy dzieci opuszczą już domostwo – nie będzie w nim zbyt wielu wolnych pokoi. Minimalistyczne rozwiązania sprawiają, że wielu budujących domy rezygnuje z piwnicy czy jakiejkolwiek formy podpiwniczenia. Domy wyposażone w piwnicę mają jednak swoje zalety. Dlatego przed decyzją o rozpoczęciu budowy warto je poznać, a także zaznajomić się z wadami takiego rozwiązania. Należy również pamiętać o tym by rozwiązanie odpowiadać ma przede wszystkim mieszkańcom, a nie wpisywać się w najnowsze trendy, dzięki temu każdy będzie zadowolony z domu.

Podpiwniczony budynek – zalety

Wiele osób rezygnuje z podpiwniczenia budynków, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Piwnice mają swoje zalety – przede wszystkim umiejscowiona pod budynkiem kotłownia lepiej rozprowadza ciepło. Równie ważne jest to, że w lecie w podpiwniczeniu panuje przyjemny chłód. Sprawia to, że jest to idealne miejsce na przechowywanie przetworów, warzyw czy innych produktów spożywczych. Z drugiej strony w okresie zimowym mimo centralnego ogrzewania podpiwniczenie ma stosunkowo stałą temperaturę – nie zamarzają w nim rury. Dlatego domy tego typu mają swoje zalety. Przed rozpoczęciem budowy warto rozważyć taką możliwość. Kolejną zaletą jest możliwość instalacji w podpiwniczeniu aparatury do pompy ciepła – ekologicznego i wydajnego sposobu na ogrzewanie domu. Dlatego też jeśli planuje się taką formę zapewniania ciepła dom z podpiwniczeniem może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać, że beton wykorzystywany do podpiwniczania domów powinien być inną mieszanką niż ten wykorzystywany do budynków pozbawionych poziomu poniżej gruntu.

Wady podpiwniczenia budynku

Budowa domu z piwnicą lub częściowym podpiwniczeniem posiada jednak również wady. Przede wszystkim projekty takich domów są trudniejsze do znalezienia i zazwyczaj są droższe. Również sam proces budowy jest skomplikowany i trwa dłużej niż w przypadku budynków o bryle tylko nadziemnej. Dodatkowo, ze względu na specjalny beton, który jest używany do elementów poniżej podłoża jest droższy i wymaga sporządzenia innej mieszanki. W przypadku domów tego typu konieczny bywa także bardziej rozbudowany drenaż terenu. Piwnice lubią wilgotnieć i w przypadku opadów mogą być podtapiane. Dlatego budowa domu z podpiwniczeniem obarczona jest ryzykiem oraz wyższymi kosztami w stosunku do tego bez piwnicy.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Niezależnie od wybranego projektu budynku ważne jest, aby mieszkańcy wybrali go wspólnie oraz rozważyli wszystkie korzyści i wady. Dzięki temu każdy po zamieszkaniu każdy znajdzie miejsce dla siebie. Dlatego tak ważne jest aby przed wyborem projektu zastanowić się czego oczekuje się od budynku, oraz jakie są potrzeby konkretnej rodziny. Wtedy wszędzie będzie mieszkańcom dobrze, ale w domu będzie im najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.