Skuteczne sposoby wzmacniania gruntu
Problem grząskich i niestabilnych gruntów jest bardzo częsty, dlatego specjaliści pracują nad metodami i technikami, które pomogą zniwelować problem. Wszak w XXI wieku nadal infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia. Warto zatem zastanowić się nad skutecznymi sposobami wzmacniania gruntu i rolą jaką mogą odegrać tu geosiatki do podłoża.
Geosiatki – najlepsza metoda wzmacniania gruntu
Niewątpliwie dobrą metodą wzmacniania gruntu są geosiatki. Wraz z początkiem ich wytwarzania zarówno budownictwo ziemne, jak i komunikacyjne zdecydowanie się zmieniło. Otóż właściwości geosiatki sprawiają, że proces budowania np. drogi jest krótszy, ale również łatwiejszy. Warto tutaj również zwrócić uwagę na trwałość i świetny efekt końcowy. Geosiatki do podłoża są wykorzystywane zarówno przez duże firmy, jak i inwestorów prywatnych podczas budowy dróg dojazdowych. Geosiatki stanowią także doskonałą stabilizację pod kostkę brukową. Tak naprawdę wyróżniamy tutaj dwa rodzaje, gdyż mogą służyć do wzmocnienia podłoża gruntów, jak i nasypów. Geosiatki wzmacniają konstrukcję każdej drogi i ograniczają powstanie kolein. Również koszty ponoszone przez inwestorów są mniejsze, nie wspominając o nakładzie czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz. Warto również docenić wzmacnianie konstrukcji dróg szynowych. Oczywiście nie można tutaj nie wspomnieć, że geosiatki są wykorzystywane także jako wzmocnienie dróg dojazdowych do farm wiatrowych. Wykorzystuje się je również do nasypów w składowiskach odpadów. Dzięki użyciu geosiatek ekosystem nie jest zachwiany, a wegetacja roślin na wzmacnianych terenach może przebiegać planowo.
Płyty drogowe – idealne do wzmocnienia gruntów
Wzmacnianie gruntów to niezwykle istotny etap inwestycyjny. Gdy nośność podłoża jest niska, koniecznie należy je wzmocnić. Oczywiście przy wyborze metody należy wziąć pod uwagę warunki gruntowo-wodne. W przypadku budowy obiektów wpływ na wybór metody mają również obciążenia konstrukcyjne. Niewątpliwie najbardziej uniwersalne są geosiatki, jednak można również zdecydować się na wzmocnienie używając do tego celu betonu bądź też zaczynu cementowego. W tym przypadku powinien on być wymieszany z gruntem. Warto tutaj np. wykorzystać płyty drogowe, które zapewniają świetną stabilizację. Dobrze jest wziąć pod uwagę odporność tego materiału oraz fakt, iż jest odporny na warunki atmosferyczne, a w szczególności nasiąkanie, które jest głównym powodem niestabilności gruntu. Dzięki temu nie trzeba obawiać się odkształcenia materiału.
Metoda konsolidacji – wzmocnienie słabego gruntu
Ciekawym pomysłem jest także konsolidacja, której celem jest wzmocnienie słabego podłoża. W tym przypadku wykorzystuje się nasyp, który wyciska wodę. W ten sposób objętość gruntu jest mniejsza. Oczywiście sama konsolidacja ma niewątpliwie swoje zalety. Jednak tutaj dużą wadą jest czas. Niestety konsolidacja może trwać nawet lata. Wszystko zależy od przepuszczalności podłoża. Z powodu tego inwestorom, którym zależy na czasie nie odpowiada ta metoda. Na szczęście owy proces można przyspieszyć stosując przeciążenie. Tutaj warto zastosować dodatkową warstwę gruntu. Można wykorzystać np. kotwy gruntowe, a nawet zbiorniki z wodą. W ten sposób znacząco redukuje się osiadanie resztkowe.
Wibroflotacja to także dobry wybór
Kolejną metodą wzmacniania gruntów jest wibroflotacja, która polega na zagęszczeniu gruntu przy użyciu specjalnej maszyny nazywanej wibroflotem. Szczególnie często wykorzystywana jest w gruntach nieswoistych, gdzie występuje dodatkowo frakcja pyłowa. Tutaj zaletą jest fakt, że oddziaływania udarowe nie występują, ale niestety na bliskie otoczenie mogą oddziaływać wibracje. Taka metoda znacząco zwiększa nośność podłoża, a jednocześnie sprawia, że konstrukcja nie osiada na tym podłożu. Do wspomagania można użyć sprężonego powietrza, a także wody. W tym przypadku efektywność takiej metody w dużej mierze zależy od rodzaju gruntu, a także jego stanu. Warto jednak pamiętać, że po wykonaniu całego procesu należy dogęścić podłoże.
Niewątpliwie wzmacnianie gruntów jest konieczne. Można tutaj wybrać różne metody. Jednak, jeśli zależy nam na czasie oraz niskich kosztach to niewątpliwie najlepiej sprawdzą się geosiatki do podłoża. Są one najbardziej uniwersalne, a przy okazji dają naprawdę świetne efekty.