Budowa i remont

Hala stalowa czy murowana

Budowa hali jest sporym przedsięwzięciem, bardzo często zdeterminowanym przez konieczność stworzenia magazynu lub budynku o nieco innym charakterze, lecz nadal wymagającym większej powierzchni użytkowej. Wśród osób posiadających owe hale są zarówno zwolennicy stalowej, jak i murowanej konstrukcji. Z opinii wynika, że zadowolenie z ich użytkowania jest porównywalne. Natomiast jak wygląda ich budowa i jakie są koszty z tym związane?

Jak wygląda budowa hali stalowej?

Bazą hali stalowej są fundamenty, a następnie stawiana jest konstrukcja wykonana ze stali. Ściany wykonane są z płyt warstwowych, które są bardzo trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne, nie wymagają również konserwacji. Dodatkowo cała bryła stalowej konstrukcji posiada takie elementy jak: drzwi, bramy, okna oraz świetliki. Zaletą budowy hali stalowej jest szybkość realizacji projektu. Tak naprawdę prace budowlane mogą trwać cały rok. Sama elewacja nie podlega konserwacji, więc jest to też pewna oszczędność. Poza tym często podkreśla się, że stalowa konstrukcja jest surowcem ekologicznym, gdyż spora część materiałów pochodzi z recyklingu.

Budowa hali murowanej – przywiązanie do tradycji

Hale murowane są znane od bardzo dawna i projekty z tynkiem w tle, realizuje się co najmniej kilkadziesiąt lat. Jak wygląda jej budowa? Oczywiście zaczyna się od zalania fundamentów. Konieczna jest również:

  • konstrukcja nośna – żelbetowa
  • postawienie ścian murowanych
  • ocieplenie
  • tynkowanie
  • ogólne prace budowlane wewnątrz i na zewnątrz hali np. malowanie
  • konstrukcja dachu i jego pokrycie

Już na tym etapie można wywnioskować, że hala murowana generuje znacznie większe koszty. Realizacja projektu wiąże się ze znacznie dłuższym okresem czasu, a prace mogą zostać przerwane przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Do kosztów budowy należy również doliczyć bramy, drzwi, okna itp. Ocieplenie, inaczej izolacja wiąże się zakupem odpowiednich materiałów tj. styropianu lub wełny mineralnej. Warto zaznaczyć, że zakup styropianu generuje znacznie mniejsze koszty, w porównaniu do tworzywa mineralnego.

Hala murowana wymaga również zabiegów konserwujących. Wynika to z mniejszej odporności na czynniki zewnętrzne, więc ściany murowane należy odświeżać poprzez regularne malowanie.

Hala stalowa czy murowana – koszty

Koszty budowy hali stalowej są o wiele niższe od kosztów budowy hali murowanej. Oprócz tego, że etapy budowy hali murowanej wymagają wykonania znacznie większej pracy, to dodatkowo jest ona wydłużona w czasie i zależna od pogody. Koszt pracy pracowników budowlanych, również ma tutaj ogromne znaczenie. Halę stalową buduję się o wiele krócej i realizacja stalowego projektu jest zwyczajnie prostsza. Natomiast czy różnią się między sobą trwałością lub przeznaczeniem? Opinie wskazują na to, że wytrzymałość hali wykonanej ze stali jest porównywalna do tej murowanej. Podobnie sprawa ma się z przeznaczeniem, gdzie w wielu przypadkach, jest to kwestia preferencji i dysponowanymi środkami finansowymi.

Jeden komentarz do “Hala stalowa czy murowana

  • Najlepiej wybrać hele stalową. Montaż jak i ewentualny demontaż są szybsze i sprawniejsze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.