Wnętrza

Jaka sofa do salonu – czym się kierować przy wyborze?

Salon w każdym domu łączy co najmniej kilka funkcji. Gdy jest taka potrzeba zamienia się w jadalnię, świetlicę, salę telewizyjną, miejsce organizacji imprez z gośćmi siedzącymi przy stole lub tańczącymi, a nawet w sypialnię. To pomieszczenie, w którym muszą dobrze się czuć domownicy i komfortowo goście. Dlatego każdy element wystroju salonu powinien zostać dobrze przemyślany i jeszcze lepiej dobrany.

Sofy tapicerowane do salonu, czy się sprawdzą?

Nie każda dostępna w ofercie sklepów meblowych sofa pasuje do każdego salonu. Do niewielkiego pomieszczenia nie będą pasowały np. czteroosobowe sofy skandynawskie, mimo, że się zmieszczą gabarytami. Jednak w takim stopniu zdominują przestrzeń, że stanie się to niekomfortowe przede wszystkim dla domowników. Warto pamiętać, że sofy tapicerowane w wielkogabarytowych sklepach meblowych wydają się optycznie mniejsze, a w sklepach internetowych trudno wyobrazić sobie ich obecność w domowej przestrzeni. Dlatego przed decyzją zakupu określonego modelu sofy warto dokładnie zmierzyć fragment salonu, który mebel musi zająć. W obszernej przestrzeni salonu można sobie pozwolić na więcej, sofy skandynawskie trzy osobowe i dwuosobowe to idealny wybór do większego salonu lub takiego, w którym sofa będzie tylko jednym z kilku siedzisk.

Ważnym kryterium doboru sofy do salonu jest styl aranżacji przestrzeni. Sofy tapicerowane mogą idealnie z nim współgrać albo można je dobierać na zasadzie kontrastu, swoistego rodzaju kontrapunktu zwracającego uwagę formą i barwą. 

Sofy skandynawskie w salonie

Jednym z ulubionych odniesień aranżacyjnych widocznych w polskich domach jest styl skandynawski. Co prawda, częściej stosuje się go w kuchniach, ale widać go również w sypialniach czy salonach. Styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem, poczuciem przestrzeni, swoistym wrażeniem czystości i świetlistości. Wrażenie to potęguje zastosowanie sporej ilości czystej lub lekko złamanej bieli. Białe ściany to idealne tło dla lekko przytłumionych, zgaszonych kolorów, jakie są udziałem stylu skandynawskiego. 

Z białymi ścianami wspaniale kontrastują sofy skandynawskie trzy osobowe i dwuosobowe w kolorach szaroniebieskich, szarych, białych, bordowych, żółtych czy zielonych. Zastosowanie w nich często weluru sprawia, że ich barwa nigdy nie jest wyrazista, dominująca, chociaż centralny punkt jakie tworzą sofy z natury rzeczy przykuwa wzrok.

Sofy skandynawskie trzy osobowe i dwuosobowe do odpoczynku i snu

Sofy skandynawskie bez funkcji spania sprawiają wrażenie bardzo lekkich. Cały ciężar stelaża utrzymuje się na czterech nóżkach, dzięki czemu nie dominują przestrzeni nawet w niewielkim salonie. Ważną zaletą sofy na nóżkach jest jej mobilność i łatwość sprzątania pod meblem. Inną zaletą mebla jest wprowadzenie wyraźnych podziałów siedziska i oparcia sofy. Użytkownicy otrzymują wyróżnioną przestrzeń, która zapewnia wszystkim komfort i poczucie swobody. Wyraźna modułowość sof skandynawskich sprawia, że jednym z kryteriów wyboru mebla jest ilość osób, które jednocześnie mogą zasiadać na sofie i swobodnie ze sobą rozmawiać.

Nie każdy użytkownik może sobie jednak pozwolić na wstawienie do salonu mebla, który służy wyłącznie do siedzenia i nie posada funkcji spania. W wielu domach salon nocą zamienia się w sypialnię. W tak funkcjonujących domach sprawdzą się sofy skandynawskie z możliwością ich rozłożenia i zamiany na wygodne łóżko. Nawet jeżeli tego rodzaju mebel nie jest używany na co dzień to z pewnością znajdzie swoje zastosowanie, gdy nastąpi konieczność przenocowania gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.