Ogród

Jaki nawóz na jesień pod warzywa i owoce?

Artykuł partnera.

Jesień jest okresem, w którym ogrodnicy myślą o ostatnich zbiorach i przygotowaniach ogrodu do zimy.. Jest to także doskonała pora, by zadbać o swoje drzewa i krzewy owocowe dostarczając im niezbędnych składników odżywczych na zimowe miesiące, a także wzbogacenie gleby przed wiosennymi siewami i nasadzeniami. W tym artykule dowiesz się, dlaczego nawożenie jesienne jest tak ważne i jakie nawozy najlepiej wybrać, aby Twoje warzywa rosły obficie w kolejnym sezonie.

Dlaczego jesienne nawożenie jest istotne?

Jesień to czas, gdy wiele warzyw nadal rośnie, a niektóre z nich są gotowe do zbioru. Nawet po zbiorach warto jednak kontynuować nawożenie, ponieważ ma to kilka istotnych korzyści:

  • Wzmacnianie roślin: Nawożenie na jesień dostarcza roślinom zimującym w gruncie dodatkowych składników odżywczych, co pozwala im wzmocnić system korzeniowy i zwiększyć odporność na ekstremalne warunki zimowe.
  • Przygotowanie gleby na wiosnę: Nawozy jesienne i organiczne wprowadzone do gleby mają wystarczająco dużo czasu, by rozłożyć się i dostarczyć składniki odżywcze roślinom na wiosnę, kiedy rozpoczyna się nowy sezon wegetacyjny.
  • Zwiększenie plonów: Nawożenie na jesień może przyczynić się do większych plonów w przyszłym roku, ponieważ rośliny będą miały wystarczającą ilość dostępnych form składników pokarmowych do rozwoju.

Jaki nawóz na jesień będzie odpowiedni dla warzyw i owoców?

Istnieje kilka rodzajów nawozów, które znakomicie nadadzą się do warzyw jesienią. Warto skorzystać z nawozu dobrej jakości o renomowanej marce, takiej jak Florovit. Producent ten jest liderem na polskim rynku nawozów ogrodniczych. W jego ofercie znaleźć możemy m.in.:

Nawozy jesienne uniwersalne:

Są to nawozy ogólnego zastosowania, które dostarczają podstawowych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas (NPK). Nawóz jesienny uniwersalny Florovit stosuje się w lipcu i sierpniu. Sprawdza się on bardzo dobrze w uprawach drzew i krzewów owocowych oraz warzyw wieloletnich, takich jak np.: szparagi, szczypiorek, rabarbar, chrzan czy szczaw. Bardzo ważna jest instrukcja stosowania. Gdy uzupełniamy składniki pokarmowe po zebraniu plonów i przygotowujemy glebę, powinniśmy go równomiernie rozsypać w ilości 20-30g/m2. Następnie należy przekopać ziemię i jej nie grabić. W przypadku jesiennego nawożenia, rośliny należy nawozić jednorazowo w dawce 20-30g/m2. Rozsypany równomiernie nawóz powinno się wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi, po czym intensywnie ją podlać.

Nawozy organiczne:

Komposty i oborniki są doskonałymi źródłami składników odżywczych. Mogą być stosowane na jesień, aby poprawić strukturę gleby i dostarczyć mikroorganizmom potrzebnego materiału organicznego. Wśród produktów marki Florovit warto szczególnie wyróżnić kompost granulowany oraz obornik kurzy granulowany.

  • Pierwszy z nich będzie komfortowym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają własnego kompostu, a zależy im na tym, aby użyźnić glebę pod swoimi warzywami. Stosować go można od marca do listopada i jest on nawozem w 100% naturalnym oraz bezpiecznym. W przypadku uprawy warzyw, przed jego zastosowaniem powinniśmy odchwaścić glebę. Następnie kompost rozsypujemy równomiernie w ilości 20-30 l/10m2 (12-18 kg/10m2) w zależności od uprawianego gatunku.
  • Drugi z produktów, czyli obornik kurzy granulowany, stosuje się od 1 marca do 30 listopada. To również naturalny nawóz, chociaż w odróżnieniu od wcześniejszego kompostu jest on pochodzenia zwierzęcego. Bogaty w substancje próchnicze, mineralne i odżywcze, poprawia strukturę gleby. Przed jego zastosowaniem, warto pamiętać o przygotowaniu gleby minimum 10 dni przed siewem/sadzeniem. Z kolei w przypadku roślin rosnących potrzeba więcej czasu – minimum 21 dni przed zbiorem należy równomiernie rozsypać obornik, wymieszać z ziemią i podlać. Istnieją też pewne przeciwwskazania: obornik nie powinien być wykorzystywany na glebach zalanych wodą czy przykrytych śniegiem oraz podczas opadu deszczu. Dawkowanie różni się w zależności od rodzaju roślin. Np. w przypadku warzyw takich jak pomidory, ogórki czy papryka, powinniśmy stosować dawkę około 100-150 g/m2. Inaczej będzie to wyglądało przy warzywa liściastych, takich jak sałata czy por. W tej sytuacji producent zaleca dawkę 120-170 g/m2.

Inne nawozy

To oczywiście nie koniec, ponieważ na stronie internetowej producenta (https://www.florovit.pl) znaleźć możemy jeszcze szeroką gamę produktów, które znakomicie się sprawdzą do uprawy warzyw i owoców na cały sezon wegetacyjny – wśród nich również komposty i oborniki. Dlatego warto na własną rękę zapoznać się z szeroką ofertą marki Florovit i odkryć liczne możliwości, które oferuje producent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.