Budowa i remont

Montaż drzwi wewnętrznych – jakie części wybrać?

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą jest procesem, który składa się z kilku etapów. Nie przystąpimy jednak od razu do samej czynności. Musimy najpierw wyposażyć się w elementy do montażu drzwi, a także niezbędne narzędzia i akcesoria. Te pozwolą nam na sprawny i trwały montaż, a my będziemy mieli pewność, że postawione przez nas drzwi będą trzymały się latami. Na co należy zwrócić uwagę, gdy będziemy kupować poszczególne elementy?

Elementy do montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą – podstawowa lista zakupów

Żeby założyć drzwi wewnętrzne z ościeżnicą, będziemy potrzebowali konkretnych części montażowych. Poniżej przedstawiamy podstawową listę zakupów, przy czym warto zaznaczyć, że niektóre z wylistowanych elementów kupujemy już razem z drzwiami, niektóre zaś będziemy musieli zakupić oddzielnie.

Lista części do montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą:

  • ościeżnica i skrzydło drzwi,
  • kawałki drewna – tzw. płytki,
  • kliny,
  • klamka,
  • kołki mocujące,
  • zawiasy,
  • pianka monterska i klej stolarski,
  • zaprawa.

Wybór poszczególnych elementów będzie uwarunkowany albo naszymi osobistymi preferencjami i doświadczeniami, albo konkretnymi drzwiami, albo ogólnie samą jakością wyrobu. W omówieniu pominiemy jednak niektóre elementy, ponieważ albo ich wybór będzie nieistotny, albo będzie miał znaczenie jedynie estetyczne (np. skrzydło drzwi czy klamka).

Uniwersalne elementy montażowe drzwi wewnętrznych – klej, pianka, zaprawa

Przy pracach monterskich jest kilka elementów, których używa się zawsze – z pewnością należą do nich klej stolarski, pianka montażowa i zaprawa. Większość fachowców ma już swoje ulubione produkty w tym zakresie. Jeśli chodzi o samą jakość tych dostępnych na rynku – jest ona przeważnie dość porównywalna. Dlatego tutaj konkretny wybór nie będzie miał większego znaczenia. Liczyć się będzie to, czy wygodnie używa nam się danego produktu. Nie ma więc innego wyjścia, niż sprawdzić to samemu. Jeśli nie masz jeszcze ulubionego kleju, pianki czy zaprawy, zachęcamy do sprawdzenia w pierwszej kolejności tych z oferty sklepu internetowego Simteq.pl.

Które elementy do montażu drzwi wewnętrznych trzeba dopasować indywidualnie?

Elementy, które wymieniliśmy wyżej mogą być stosowane (z reguły) w każdym przypadku. Inne jednak będzie trzeba dopasować indywidualnie do konkretnego montażu. Najlepszym tego przykładem są zawiasy do drzwi. Te powinny oczywiście pasować wizualnie do reszty elementów. Jednak nie tylko to jest ważne.

Istotną kwestią jest również to, abyśmy mogli je zamontować. Dlatego upewnijmy się najpierw, że budowa konkretnych drzwi pozwala na umieszczenie w nich wybranych przez nas zawiasów. Kolejną kwestią jest udźwig. Tutaj co prawda trudno jest “przestrzelić” – niemniej jednak należy mieć to na uwadze. Jeśli do ciężkich drzwi zamontujemy zbyt słabe zawiasy, mogą one po prostu zostać wyrwane w momencie, gdy powiesimy skrzydło. Zasadniczo więc im mocniejsze zawiasy, tym lepiej.

Kołki montażowe/rozporowe – jakie wybrać?

Ostatnim elementem, który będziemy omawiać, są kołki montażowe. Ich wybór nie będzie co prawda zbyt trudny, ponieważ dzielimy je ze względu na zastosowanie materiałowe. To znaczy – mamy dedykowany produkt do drewna, cegły, betonu itd. Wyznacznikiem wyboru jednego z nich będzie więc to, w jakim materiale będziemy operować podczas montażu. Jeśli chodzi o różnicę jakości między poszczególnymi producentami kołków rozporowych, to jest ona na tyle nieistotna, że możemy wziąć “pierwsze lepsze” sztuki, które znajdziemy w sklepie np. Simteq.pl.

Jeden komentarz do “Montaż drzwi wewnętrznych – jakie części wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.