Ogród

Glebogryzarka w ogrodzie

Uprawianie ziemi, nawet tej niewielkiej przydomowej, to bardzo ciężka i trudna praca. Zwykła uprawa warzyw na własny użytek może być znacznym obciążeniem fizycznym, a to z powodu konieczności wykonywania licznych prac w tym np. spulchniania ziemi przed sadzeniem. Nic więc dziwnego, że na rynku obecne są specjalne urządzenia, które znacznie ułatwiają, a także przyspieszają realizację różnego rodzaju zadań w tym zakresie. Jedną z najbardziej przydatnych propozycji jest z pewnością glebogryzarka. Czym jest to urządzenie i do czego może zostać użyte?

Czym jest glebogryzarka?

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z rolnictwem wie, że ziemia rolna musi być odpowiednio traktowana, aby możliwe było wyciągnięcie z niej jak największych możliwości w zakresie uprawy konkretnych warzyw lub owoców. Przede wszystkim przed posianiem czegokolwiek musi być odpowiednio spulchniona, aby dostało się do niej nieco powietrza. W przypadku dużych powierzchni przeznaczonych pod uprawę na dużą skalę, całą pracę wykonują specjalistyczne maszyny rolnicze podłączane do ciągników. W przypadku małych, przydomowych ogródków rzecz jasna nie jest to możliwe. Jak sobie zatem poradzić? Oczywiście można wykonać tę pracę ręcznie, za pomocą łopaty. Jak jednak można się domyślać, taka praca jest nie tylko bardzo wyczerpująca fizycznie, ale też niezwykle czasochłonna. Dlatego też warto rozważyć wynajem glebogryzarki do spulchniania gleby w ogrodzie.  Maszyna ta, całą pracę wykonuje w pełni automatycznie, a dodatkowo potrafi nie tylko spulchnić i napowietrzyć ziemię, ale też wyrównać ją na koniec pracy. Dzięki temu przygotowuje glebę kompleksowo pod uprawę.

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

Jeśli kogoś zainteresowała taka maszyna i rozważa jej wykorzystanie w swoim ogrodzie, warto dowiedzieć się, jakie są konkretne rodzaje tego urządzenia. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można co najmniej trzy modele, które znacząco się pomiędzy sobą różnią. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest sposób ich zasilania.

  • Obecnie, najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest glebogryzarka spalinowa, która wyposażona jest w silnik spalinowy, który wprawiając noże w ruch, jest w stanie szybko i wygodnie spulchnić ziemię. Niewątpliwą zaletą takiej wersji jest jej mobilność i moc działania. Jednak ma ona również swoje wady: ciężar i generowanie dużego hałasu.
  • Drugim popularnym rozwiązaniem jest model elektryczny, który zamiast silnika spalinowego korzysta z energii elektrycznej. Jest to wersja cichsza, a także lżejsza. Należy jednak pamiętać, że posiada ograniczony zasięg działania z powodu przewodu zasilającego.
  • Na koniec pozostaje jeszcze wersja najtańsza, czyli manualna, wykorzystująca do działania siłę mięśni użytkownika. Rozwiązanie to jest niezwykle wymagające fizycznie, więc sprawdzi się przede wszystkim na bardzo małych powierzchniach ogrodów.

Do czego może być wykorzystana glebogryzarka?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, glebogryzarka to urządzenie, które wykorzystywane jest do spulchniania i wyrównywania ziemi. Warto się jednak zastanowić nad tym, do czego konkretnie może zostać ona użyta w ogrodzie. Podstawowym jej zastosowaniem jest oczywiście przygotowanie ziemi po uprawę warzyw. Co jednak ciekawe, może być ona również wykorzystywana do sadzenia owoców, takich jak np. truskawki. To oczywiście nie wszystko, ponieważ glebogryzarka to również możliwość estetycznego wyrównania ogrodu, przygotowania go pod sadzenie krzewów ozdobnych, czy też po prostu pod wysianie trawnika.

Co wybrać – kupno czy wynajem glebogryzarki?

Ostatnim pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, to czy lepiej zakupić glebogryzarkę, czy może jednak po prostu wypożyczyć? Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań? Kupienie glebogryzarki oznacza posiadanie tego sprzętu na wyłączność, co może się okazać dużą zaletą. Dzięki temu będzie można z niego korzystać w dowolnym czasie i dowolnej częstotliwości. Oczywiście wiąże się to z o wiele większym wydatkiem, a także koniecznością przeznaczenia w domu lub ogrodzie nieco więcej miejsca na przechowywanie tej, jakby nie patrzeć dość sporej maszyny.

Warto zatem rozważyć drugą opcję, jaką jest wynajem glebogryzarki. Jakie są zalety tego rozwiązania? Po pierwsze, jest to znacznie niższy koszt, a po drugie, nie musimy martwić się o przygotowanie miejsca na przechowywanie urządzenia. Pamiętać bowiem trzeba, że korzysta się z niego okazjonalnie, najczęściej raz do roku. Dodatkowo, podczas wypożyczania glebogryzarki, nie trzeba martwić się jej naprawami czy też serwisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.